Botan DALMIŞ Vize Alırken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin!
Yazı Detayı
30 Mayıs 2021 - Pazar 13:22
 
Vize Alırken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin!
Botan DALMIŞ
botan.dlms@icloud.com
 
 
Yurt dışına çıkmak son derece heyecanlı! Ancak, birçok ülkeye gidebilmek adına önce vize almanız gerekiyor. Çoğu insanın vize alma sürecine dair herhangi bir bilgisi bulunmuyor. Bu noktada, BloggerBotan Dalmış; vize alırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında çok işinize yarayacak türden tavsiyeler verdi: 
• Her şeyden önce, bir ülkeye neden gitmek istediğinizi belirlemelisiniz. Aynı anda gezmek, akraba ziyareti yapmak ve eğitim görmek adına bir ülkeye gitmeniz mümkün değil! Bir başka deyişle, vize başvurunuz sırasında ülkeye gitme sebebinizi net bir şekilde ifade etmelisiniz. Aksi takdirde, başvurudan olumsuz sonuç alma ihtimaliniz bir hayli kuvvetli! 
• Vize başvurusu sırasında işin bir de mali tarafı bulunuyor. Herhangi bir birikiminiz olmadan bir ülkeye vize başvurusunda bulunduğunuz takdirde olumsuz cevap alacağınızı şimdiden söyleyebiliriz. Paranın dışında farklı yeterlilik kriterleri de bulunuyor. Evlilik durumunuz, mesleğiniz, eğitim durumunuz, yürütmüş olduğunuz projeler gibi hususlarda size itibar kazandıracak türden belgeleri vize başvurunuz sırasında sunmalısınız. 
• Herhangi bir seyahat planınız yoksa işiniz zor! Çünkü,vize başvurusu sırasında ülkeye neden gittiğinizi ve ülkede bulunduğunuz süre boyunca yapacaklarınızı net bir şekilde belirtmeniz isteniyor. Özellikle, ABD, Kanada, Yeni Zelanda gibi ülkeler karşılarında bilinçli bir insan olmasını istiyorlar. 
• Vize almak ile ilgili olarak anlatılan şehir efsanelerine kulak asmamalısınız. Çünkü, her ülkenin vize şartları değişkendir. Uygunluk durumunuza göre her ülkeden olumlu cevap alabilirsiniz. Kolay veya zor vize veren ülkelerin olmadığını rahatlıkla söylemeliyiz. 
• Vize almak istediğiniz ülke ile olan vize durumunu güncel olarak kontrol etmelisiniz. Bu konudaki en somut örneğin Rusya olduğunu aktarabiliriz. Bundan birkaç yıl önce Rusya’yı vizesiz ziyaret etmeniz mümkündü. Ancak, güncel tarih itibariyle Rusya’ya gitmek adına vize almanız şart! Bir başka deyişle, dünya gündemini düzenli olarak takip etmelisiniz. Aksi takdirde hiç hesapta olmayan sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. 
• Vize almanız noktasında size yardımcı olacağını söyleyen aracı kurumlardan hizmet alabilirsiniz. Ancak, takdir edersiniz ki, bunun için ücret ödemeniz gerekiyor. Böyle bir maddi imkanınız yoksa vize başvuru sürecinizi kendi başınıza da halledebilirsiniz. Bu konuda kendinize güvenmelisiniz. 
 
Etiketler: Vize, Alırken, Bunlara, Mutlaka, Dikkat, Edin!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı