Seyfeddin Acat VERGİ VE SOSYAL SORUMLULUK
Yazı Detayı
21 Ağustos 2020 - Cuma 13:27
 
VERGİ VE SOSYAL SORUMLULUK
Seyfeddin Acat
sacatsmmm@hotmail.com
 
 

22.09.2018 15:55:49


Mali Müşavir

sacatsmmm@hotmail.com

KDV uygulamasının hayatımıza girdiği yeni dönemlerdi. KDV kavram olarak basın yayın yoluyla yer alan skeç ve yorumlarla etkin bir şekilde halka tanıtılıyordu.

Hatırlarsınız 80´ li yıllarda ““Bir Alışveriş bir Fiş” -TRT skeci vardı ne kadar içimizde yer etti bilmem ama vatandaşlık görevi dediğimiz “Sosyal sorumluluk” konusunda ne kadar duyarlıyız?  Bunu siz okuyucularla paylaşmak istedim.

Sanal ortamda düşüncesini paylaşan bir arkadaş, fiş almamızın bize hizmet olarak dönebilir ama benim cebime indirim olarak girecekse fiş almamayı tercih ederim. Devletin bizden topladığı vergilerle hizmet getirmesini bekleyeceğim yerine cüzdanımda kalan parayı eve gelip saymak daha mantıklı geliyor bana.

Bir başka arkadaş ise Sorumluluğumun farkındayım ama bazen ben de unutuyorum fiş istemeğe bazen de uyanık satıcılardan özellikle fişi veya fatura almak istiyorum. Genelde ertesi gün almadığımız fişi de geri almaya geldiğimizde uyanık satıcılar başkaların almaya unuttuğu fişleri vermeye çalışıyorlar.

Belki de bunun doğurduğu zararın farkında olsak yaptığımız alış verişin bedeline KDV dahil olduğunu fiş istemeyerek satıcının cebine indirdiğini ve bundan hepimizin zarar gördüğümüzün zararın boyutu nerelere dayandığını farkına varmış olacağız.

Aslında merak ettiğimiz şey bu olmalı değil mi? fişi veya fatura istemeyerek suçluluk psikolojisini yaşıyor muyuz.? Belki de önce bundan başlamak gerekiyor. Devletin aslı görevini yerine getirmesinde, büyük kaynağın dolaylı olarak ödediğimiz vergilerin araç olarak kullanıldığının farkında olsak belki de devlet neden şunu yapmadı devlet neden bunu yapmadı diye yakınmazdık.

Ne yazık ki devlet vergi cezalarını artırsaydı böyle olmazdı diye topu hep devlete atarak sorumluluktan kaçıyoruz oysa bunu kendi sorunumuzmuş gibi görüp alış veriş yaptığımız yerden fiş veya fatura vermiyorsa, o yerden alış veriş yapmayı kesmemiz gerekmez mi?

Kısacası vergi sorununu bugün herkes kendi kişisel meselesi olarak görse bu ülkede vergi sorunu-diye-bir-şey-kalmaz. 

Sosyal sorumluluk bilincinde kendi inisiyatifimizde olan otokontrolü ve vatandaşlık görevimizi kendi hayatlarımıza tatbik etmediğimiz sürece hepimiz bu kısır döngünün çarkları olmaya devam ediyor olacağız.

Evet. Bizler için, Vergi kaçakçılığı, sahte fatura gibi yüz kızartıcı fiiller daha çok vatandaşlık görevinin bilmeyen ya da bilip de bunun şuuruna vakıf olamayacak kadar küçük düşünen ben merkeziyetçi, dünyanın sadece kendi ekseni etrafında döndüğü sanrısını yaşayanlar, verginin farkındalığı mevzusunda ki en büyük dikkate değer toplumsal refleks olmalıdır. Ve  Belki de bu farkındalığı pekiştirme kaygısından olsa gerek 80´li yıllardaki “Bir Alışveriş bir Fiş-TRT Ayşegül Ali Atik çiftini oynadığı skecin ana düşüncesi bu belirttiğimiz paralellikte izdüşümü göstermektedir.

Vatandaş olarak “Vatandaşlık Görevimiz” yaptığımız alış verişe karşılık fişi veya faturamızı istemek yoksa bireysel olarak olaya bakıp fiş istemesem ne kadar indirim alırım diye cebini düşünmemek gerekir.

Aslında bakarsanız bu bir ” sosyal sorumluktur” bunun mücadelesini kamu gücüne bırakmadan kendimiz otokontrol mekanizmasını oluşturmalıyız. Bunu da yapmak düşünüldüğü kadar da zor değil “ bir Alışveriş bir Fiş”

 
Etiketler: VERGİ, VE, SOSYAL, SORUMLULUK,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
15 Ekim 2021
SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDA E-TEBLİGAT DÖNEMİ BAŞLIYOR
21 Ağustos 2020
"VERGİ UYUŞMAZLIKLARININ ÇÖZÜMÜNDE YETKİLİ VE GÖREVLİ MAHKEMELER"
21 Ağustos 2020
VERGİ KANUNLARI VE VERGİ İHTİLAFLARI
21 Ağustos 2020
VERGİ İNCELEMESİNDE MÜKELLEFLERİN HAKLARI VE BİLMESİ GEREKEN DURUMLAR
21 Ağustos 2020
VERGİ BORCUNUN ŞİRKET ORTAKLARINDAN TAHSİLİ
21 Ağustos 2020
ŞİRKET DEVİRLERİNDE DEVREDENİN SORUMLULUĞU
21 Ağustos 2020
SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDA UZLAŞMA UYGULAMASI
21 Ağustos 2020
SOSYAL GÜVELİK KURUMUNDA İDARİ PARA CEZALARINDA İTİRAZ VE DAVA YOLLARI
21 Ağustos 2020
SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMANIN CEZASI VE YAPTIRIMI
21 Ağustos 2020
OSB’DEKİ FABRİKALARIN MEVCUT SORUNLARI VE ÇÖZÜMÜ
21 Ağustos 2020
MÜTESELSİL (=ZİNCİRLEME) BORÇLULUK
21 Ağustos 2020
MÜKELLEFLERİN KORKULU RÜYASI
21 Ağustos 2020
MUHASEBECİLİK MESLEĞİ ÖLÜYOR MU?
21 Ağustos 2020
KATMA DEĞER VERGİSİ, ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ VE TAPU HARCINDA İNDİRİM!
21 Ağustos 2020
İŞYERİNDE İŞÇİYE ‘’MOBBİNG’’ UYGULAMASI
21 Ağustos 2020
İŞÇİ LEHİNE YORUM
21 Ağustos 2020
İŞ YASASINDA ULUSAL VE GENEL TATİL GÜNLERİNDE İŞÇİ ÜCRETLERİ
21 Ağustos 2020
İŞ KANUNUNA GÖRE İŞÇİ VE İŞVERENLERİN İŞ ÇIKIŞINA İTİRAZI VE USULÜ
21 Ağustos 2020
İŞ HUKUKUNDA ‘’İŞYERİ UGULAMASI’’ NIN YERİ VE ÖNEMİ
21 Ağustos 2020
İKİNCİ EL MOTORLU TAŞITLARDA KDV UYGULAMASI
21 Ağustos 2020
İFLAS ANLAŞMASI NAMIDiĞER “KONKORDATO”
21 Ağustos 2020
HATIR ÇEKİ VERİRKEN İKİ DEĞİL ÜÇ KERE DÜŞÜNÜN !
21 Ağustos 2020
BEDELLİDE ÖZELLİKLİ DURUMLAR
21 Ağustos 2020
ARSA KARŞILIĞI İNŞAAT İŞLERİNDE ÖZELLİKLİ DURUMLAR
Haber Yazılımı