Hatice ÇABUKOĞLU Üç kuruşluk halat canımızdan önemli mi ?
Yazı Detayı
09 Haziran 2021 - Çarşamba 13:31
 
Üç kuruşluk halat canımızdan önemli mi ?
Hatice ÇABUKOĞLU
haticecabukogluu@gmail.com
 
 

Son zamanlarda ilimiz Mardin gündeminde bulunan, inşaat kazalarından dolayı gerçekleşen ölümler ders çıkarmamıza yetmedi.

 

Çok geriye gitmeyelim, yeterince önlem alınmadığı için dün E.G isimli şahıs dördüncü kattan düşerek hayatını kaybetti. Bundan yaklaşık üç hafta öncesinde aynı şekilde önlem alınmadığı için C.C isimli şahıs on dört katlı binanın  on ikinci katından dördüncü katına düşerek hayatını kaybetti.

 

 Sizce gerçekleşen ölümlerden gerçekten işçiler mi sorumlu? Bir insan bile bile ekmek parasını kazanmaya gittiği yerde yaklaşık kırk derece sıcağın altında çalışarak ufak bir dikkatsizlik sonucu hayatını kaybedebilir mi ? Hangi insan evladı bile isteye kendi canından vazgeçebilir. Bu insanlar evine iki kuruş helal para götürebilmek için saatlerce güneşin altında çalışıyor. Torba torba çimentolar taşıyor. Hiçbir önlem alınmadığı halde yerden metrelerce yüksekliğe çıkıyor.

 

 İnsan dediğin öyle bir canlı ki gerçekleşen kazaların önüne geçebilmek için önlem almak yerine sürekli bir sorumlu arıyor. Bu insanların canı yok mu bu insanların ailesi yok mu ! Bir insanın canı nasıl bu kadar kolay hiçe sayılabilir. Güvenlik almak çok mu zor ? Ölüm dediğin çok çabuk unutuluyor. Bu insanlar hayatını kaybettikten sonra en fazla üç beş gün haberlerde yer alıyor, üç beş gün konuşuluyor sonra unutuluyor. Geriye kalan bir tek bu insanların ailesi ve kalplerinde oluşan kocaman bir boşluk oluyor .

 

 Durum son zamanlarda çok sık yaşanmaya başladıysa burada ‘’çok büyük’’ bir denetimsizlik vardır. Her gün yüzlerce vatandaşın kullanmış olduğu yollarda dahi ne işçinin can güvenliği ne de yolu kullanan vatandaşın güvenliği sağlanmadan çalışmalara devam ediliyor fakat hiçbir önlem alınmıyor. Yollara savrulan taşların oluşturabileceği kazalar insan hayatına mal olabilir. En kısa zamanda gerekli önlemler alınmalı ve denetimler sıkılaştırılmalı .

 

#ısguvenlıgı  #ıscıguvenlıgı #canguvenlıgı

 

 
Etiketler: Üç, kuruşluk, halat, canımızdan, önemli, mi, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı