Cemal ÇETİN Sorunlar yumağı şehir, suskun sivil toplum
Yazı Detayı
22 Mayıs 2021 - Cumartesi 14:18
 
Sorunlar yumağı şehir, suskun sivil toplum
Cemal ÇETİN
mardinhabergazetesi@gmail.com
 
 

Mardin’de yıllardır bitmek bilmeyen çalışmalar oluyor. Her yıl farklı bir çalışma. Peki, sonuç. Hiç birşey.

 

Tarihi ile adını dünyaya duyuran UNECO’nun birçok dalında kaydı olan tarihi şehir Mardin’in adım adım yok oluşunu seyretmekteyiz.

 

Gelin bu yok oluşa fotoğraflarla göz atalım.

 

Dar sokakları ile meşhur olan Mardin’de dar olması yetmezmiş gibi sokağın ortasına küçücük bir tente için kocaman demir direkler koyuldu. Hem de sokağın ortasına.

 

Bir sokak neden tente ihtiyacı duysun ki?

 

Bir de Cumhuriyet Meydanı projemiz var. Peki, bu proje Mardin’e uygun mu? Yapılan banklar adeta bir şezlongu andırıyor. Kocaman banklar gerçekten. Bu kadar büyük olmaları gerekir miydi?

 

Müzenin hemen yanında rampa yapılmış. Rampanın bitişiğinde ise 2 adımlık merdiven. Kararsız kalmak dedikleri böyle bir şey olsa gerek. Rampa varsa neden basamak, basamak varsa neden rampa?

 

Yine de adeta yapboza dönen Cumhuriyet Meydanı projesi bir türlü bitmek bilmedi.

 

Elektrik panoları ise, açık bir şekilde bırakılıyor.

 

Çocuklarımızın canı bu kadar ucuz olmamalı. Kabloları açık bir şekilde bırakılan elektrik panolarını yetkililer görmüyor mu?

 

Eski hükümet konağında bulunan istinat duvarı yıkılmış. Ne bir çalışma ne bir önlem bulunuyor. İnsanlar yıkılan istinat duvarının hemen altına araçlarını park ediyor. Önlem almak bu kadar zor mu?

 

Bir yanında Valilik konağı diğer yanında Sabancı Müzesi olan bir yerde bunu yapmak istinat duvarını iyileştirmek bu kadar zor olmamalı.

 

Bir de bitmesini dört gözle beklediğimiz Diyarbakırkapı’daki katlı otopark var tabi. Onun da 2023’e kadar biteceği söyleniyor. Halen umutluyuz ama son katı tıraşlanabilseydi daha iyi olmaz mıydı?

 

Diyarbakır’da yapılan heykeller için bütün basın ayaklanıp kaleme aldı. Peki soruyorum size; Mardin’de bunca görüntü kirliliği yapılmasına rağmen kaleme alacak bunları dile getirecek kimse yok muydu?

 

Şehrin içinde bulunan yeni yapılar bir yandan yıkılırken diğer yandan ise yeni binalara göz yumuluyor. Bu nasıl bir çelişkidir?

 

Mardin’in trafik sorunu zaten ortada. Büyük gösterilerle sunulan battı-çıktının yarattıklarını anlatmaya bile gerek yok. Bir battı ama bir türlü çıkamadı resmen. Kızıltepe’den gelen TIR’lar halen şehrin içinden geçmek zorunda. Duble yollar yapılan ülkemizde bir çevre yolu yapmak bu kadar zor olmamalı.

 

Sorularımız çok ne yazık ki? Bunlar sadece tarihi şehrin bir kısmındaki projeler. Şehrin diğer yerlerine değinmiyoruz bile. İlçeler mi? onlar zaten başlı başına sorunlar yumağı.

 

Turistlerimiz Mardin’in tarihini görmeye geliyor, ancak izledikleri şehrin yıkılışı oluyor.

 

Sokak aralarında yıkılmış evler var. Harabeye dönmüş, uyuşturucu yuvası olmuş evler. Gelen turistlerin gönül rahatlığı ile gezebilmesi için bunların bakım onarımının bir an önce yapılması gerekiyor.

 

Peki, bütün bunlar için ne yapılıyor? Son 20 yıla baktığımızda her gün bir projeden bahsediliyor. Projeler ardı ardına sıralanıyor. Ancak ya başlayan proje bitmiyor ya da rafa kaldırılıyor. Hem Mardin yok oluyor hem halkın parası sonu gelmeyen, şehre uymayan projelere aktarılıyor.

 

Buna bir dur demek lazım. Buna dur diyebilecek bir sivil toplum lazım. Bu kentin sivil toplum kuruluşları her şeye tepki gösteriyor. Her şeyi konuşuyor. Bir tek bu şehir dışında.

 

Kent Konseyi ne yapıyor mesela?

 

Ya da isimlerinin başında koruma, kültür, tarih ve daha nice sıfat yer alan kuruluşlar?

 

O zaman önce sivil toplumu zorlamak gerekiyor. Burada da iş bizlere, sizlere ve onlara düşüyor.

 

 
Etiketler: Sorunlar, yumağı, şehir,, suskun, sivil, toplum, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı