Serkan KURT Sinyal Yakmayan Şehir
Yazı Detayı
01 Ekim 2021 - Cuma 11:43
 
Sinyal Yakmayan Şehir
Serkan KURT
[email protected]
 
 

Mardin için çok can alıcı bir noktaya değinmeye çalışacağım. Hiç bilmedikleri bir konudan giriş yapacağım. Belki de bir nebze de olsa buradan bir katkımız olur. Tabi trafik kurallarına uyan sürücüleri bu durumun dışında tutuyorum.

Mardinli sürücüler için sinyal denilince sadece telefon sinyali, uydu sinyali vb. akla gelir. Hiç ama hiç arabanın yön sinyalleri akıllarına gelmez. Çünkü trafikte hiç karşılaşmadıkları bir durum.

Sağa mı yoksa sola mı giden bir sürücünün hangi yöne gittiğini bilemezsiniz. Çünkü sinyal yakmadan haberi bile yok.

Bu durumla karşılaşan Mardinli hemşerinizden biriyim. Ne zaman trafikte yol alsam, sinyal yakmayan birçok sürücüyle karşı karşıya gelirim. Ne sağ ne sol ne de dörtlü sinyalden bi haber olan birçok Mardinli sürücünün kurallara riayet etmesini umuyorum.

Sizlerin hiç umursamadığı o sinyal kolu belki de birçok insanın hayatına mal oluyordur veyahut yaralanmasına neden oluyordur.

Birçok kazaya sebebiyet veren bu durumun herkesin başına gelebileceğini düşünerekten, bu duyarlılığa kulak vermelerini umuyorum. Şehrimizin sürücülerinin araç kullanırken neden sinyal vermediklerine ise bir türlü anlam veremiyorum.

Bakınız, trafik kazalarının büyük bir bölümü, trafikte dönüş kurallarına uymamaktan kaynaklanıyor. Şerit değiştirirken ya da sağa-sola manevra yaparken diğer araçların ve yolun müsaitlik durumu çoğu zaman göz ardı ediliyor. Yapılması gereken doğru hareket ise hem kendi güvenliğiniz hem de diğer sürücülerin can güvenliği için dönüş kurallarına riayet etmek ve bu yüzden gideceğiniz yön için sinyalinizi yakmanız olacak.

Sağa veya sola dönüş izni verilen bir yolda bu yönde dönüş yapılacaksa güvenli sürüş için önemli bir noktaya dikkat etmek gerekiyor:

Öncelikle sinyal verilmelidir.

Sinyalinizi verin ve hem kendinizin hem de başkalarının hayatını kurtarın.

Şehrimde huzur için de araba kullanmayı istiyorum. Tüm Mardinli sürücülere gerginlikten uzak bir gün ve günler diliyorum.

Sinyalinizi yakmayı unutmayın.

 
Etiketler: Sinyal, Yakmayan, Şehir,
Yorumlar
Haber Yazılımı