Seyfeddin Acat SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMANIN CEZASI VE YAPTIRIMI
Yazı Detayı
21 Ağustos 2020 - Cuma 13:19
 
SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMANIN CEZASI VE YAPTIRIMI
Seyfeddin Acat
sacatsmmm@hotmail.com
 
 

20.11.2018 15:46:20


      SEYFEDDİN ACAT

        Mali Müşavir

sacatsmmm@hotmail.com

Sigortasız işçi çalıştırma konusunda ve kayıt dışının çok fazla olduğu ülkeler arasında hatırı sayılır bir yerdeyiz, oysa iş kanunlarımızda bununla ilgili uygulamalara en ağır ceza ve yaptırımlar bu alandadır. Hatta bu cezaları yeterli görmeyip ayrıca cezalardaki artışları da asgari ücrette bağlamıştır. Bütün bu yaptırımlara rağmen işverenlerin sigortasız işçi çalıştırması tam anlamıyla büyük bir bilgisizliğin yanında aynı zamanda büyük bir risktir. İşveren, çalışanının sağlığını önemsememekle kalmayıp olası sağlık hasarlarıyla ilgili de çok büyük bir riskin altına girmektedir.
İşçinin geçici işe alındığını gerekçe gösterip; işe giriş bildirgesi düzenlememesi veya hizmet bildirimde bulunmaması durumda çok ciddi yaptırım ve maliyetlerle karşı karşıya kalacaktır. Oysa işveren işyerlerinde bir saat dahi çalıştırmış olsa dahi işçinin bu hizmetini bildirmek zorundadır.
İşverenlerin sık yaptığı yanlışlıklardan biri de yeni alınan işçiler deneme süresi gerekçesi ile sigorta girişi yapmamalarıdır. Oysa iş kanununda deneme süresi içerisinde sigorta girişi yapılmayacağına dair hüküm mevcut değildir.

İşverenler deneme süresi içerisinde “işe giriş yapılmaz” algısı çok yanlış bir algıdır. Sigortasız işçi çalıştıran işverenlerin sigorta primleri yanında çok ağır idari para cezası gibi maliyetlere katlanmak zorunda kalmakla birlikte ayrıca SGK teşviklerden yaralanıyor ise belirli bir süre için ayrıca bu tür teşviklerden de faydalanamayacaktır.
Bunun için özellikle işverenlerin dikkat etmesi gereken hususlardan biri de işçi işyerinde fiilen çalışmaya başlamadan önce sigortaya işe giriş bildirimi yapması gerekir. Farz edelim işçinin işe girişi bildirimi bir gün önceden yapılmasına rağmen işçinin işe gelmediği takdirde; işveren, işçinin fiili olarak çalışmadığına dair ilgili sosyal sigorta müdürlüğüne bir yazı ile bilgi vererek ve ayrıca işçinin çıkışı yapılarak böylece işveren ayrıca her hangi bir maliyete de katlanmayacaktır.
Yukarda anlatılanlarla birlikte, geçici veya belirsiz süreli işçilerin işe girişlerini yapmamamız veya geç bildirmemiz halinde işçinin bir iş kazası ile karşılaşması durumunda; iş kazasının sakatlık veya ölüm gibi hallerle sonuçlanması halinde çok yüksek, prim, idari para cezası ve ayrıca ciddi tutarlarda tazminat ödemek durumunda kalabilir.
Sonuç olarak, deneme süresi içerisinde çalışan işçinin sigortasız olarak çalıştığını, gerek sigorta müfettişleri gerekse diğer kurumların denetimi neticesinde tespit edilmesi halinde, işçinin işe fiilen başladığı tarihten itibaren sigorta giriş bildirgesi ve geriye dönük aylara ilişkin ek aylık prim hizmet belgesi istenmekte, işveren için ayrıca büyük maliyetler doğuracak idari para cezası ile birlikte prim ve gecikme zammı gibi bir ek maliyetlere katlanmak zorunda kalmakla birlikte ayrıca SGK teşviklerden yaralanıyor ise belirli bir süre için ayrıca bu tür teşviklerden faydalanamayacaktır.

 
Etiketler: SİGORTASIZ, İŞÇİ, ÇALIŞTIRMANIN, CEZASI, VE, YAPTIRIMI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
15 Ekim 2021
SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDA E-TEBLİGAT DÖNEMİ BAŞLIYOR
21 Ağustos 2020
VERGİ VE SOSYAL SORUMLULUK
21 Ağustos 2020
"VERGİ UYUŞMAZLIKLARININ ÇÖZÜMÜNDE YETKİLİ VE GÖREVLİ MAHKEMELER"
21 Ağustos 2020
VERGİ KANUNLARI VE VERGİ İHTİLAFLARI
21 Ağustos 2020
VERGİ İNCELEMESİNDE MÜKELLEFLERİN HAKLARI VE BİLMESİ GEREKEN DURUMLAR
21 Ağustos 2020
VERGİ BORCUNUN ŞİRKET ORTAKLARINDAN TAHSİLİ
21 Ağustos 2020
ŞİRKET DEVİRLERİNDE DEVREDENİN SORUMLULUĞU
21 Ağustos 2020
SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDA UZLAŞMA UYGULAMASI
21 Ağustos 2020
SOSYAL GÜVELİK KURUMUNDA İDARİ PARA CEZALARINDA İTİRAZ VE DAVA YOLLARI
21 Ağustos 2020
OSB’DEKİ FABRİKALARIN MEVCUT SORUNLARI VE ÇÖZÜMÜ
21 Ağustos 2020
MÜTESELSİL (=ZİNCİRLEME) BORÇLULUK
21 Ağustos 2020
MÜKELLEFLERİN KORKULU RÜYASI
21 Ağustos 2020
MUHASEBECİLİK MESLEĞİ ÖLÜYOR MU?
21 Ağustos 2020
KATMA DEĞER VERGİSİ, ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ VE TAPU HARCINDA İNDİRİM!
21 Ağustos 2020
İŞYERİNDE İŞÇİYE ‘’MOBBİNG’’ UYGULAMASI
21 Ağustos 2020
İŞÇİ LEHİNE YORUM
21 Ağustos 2020
İŞ YASASINDA ULUSAL VE GENEL TATİL GÜNLERİNDE İŞÇİ ÜCRETLERİ
21 Ağustos 2020
İŞ KANUNUNA GÖRE İŞÇİ VE İŞVERENLERİN İŞ ÇIKIŞINA İTİRAZI VE USULÜ
21 Ağustos 2020
İŞ HUKUKUNDA ‘’İŞYERİ UGULAMASI’’ NIN YERİ VE ÖNEMİ
21 Ağustos 2020
İKİNCİ EL MOTORLU TAŞITLARDA KDV UYGULAMASI
21 Ağustos 2020
İFLAS ANLAŞMASI NAMIDiĞER “KONKORDATO”
21 Ağustos 2020
HATIR ÇEKİ VERİRKEN İKİ DEĞİL ÜÇ KERE DÜŞÜNÜN !
21 Ağustos 2020
BEDELLİDE ÖZELLİKLİ DURUMLAR
21 Ağustos 2020
ARSA KARŞILIĞI İNŞAAT İŞLERİNDE ÖZELLİKLİ DURUMLAR
Haber Yazılımı