Hatice ÇABUKOĞLU Sessiz Bayramlar
Yazı Detayı
11 Mayıs 2021 - Salı 14:53
 
Sessiz Bayramlar
Hatice ÇABUKOĞLU
haticecabukogluu@gmail.com
 
 

Bomboş caddeler ,sessiz sokaklar. Ne bir çocuk sesi var, ne çalan kapılar. Artık bir kedi, bir de köpeğin gezdiği bomboş mahallelerimiz var. Neredeyse 2 yıl oluyor. Bu sessiz geçirdiğimiz üçüncü bayram.

 

Bayram heyecanı haftalar önce başlardı. Evlerde temizlik yapılır çörekler börekler hazırlanırdı. Çarşılar insanlarla dolar mağazaların, kuruyemişçilerin, kasapların önünde kuyruklar oluşur, bayram sabahına kadar bütün hazırlıklar tamamlanmış olurdu.

 

Annemizin, babamızın bize aldığı bayramlıkları başucumaza koyar bayram sabahına kadar beraber uyur, giyeceğimiz günü çok farklı bir heyecan ile beklemeye başlardık. Babalarımız sabaha karşı eve gelir, abdestini alır bayram namazı için yola koyulurdu.

 

Hatırlıyorum da o zamanlar küçüğüm tabi babamla namaza gidebilmek için bacağına yapışır tek gitmesine izin vermezdim. Tabi o beni hiç götürmezdi, kız çocuklarının bayram namazına gitmesi doğru değilmiş. Bende evimizin damına çıkar uzaktan onları izlerdim. Namaz bittikten sonra cemaat camii önünde eş dost ayrım yapmadan bir birleri ile bayramlaşır ardından kabristanlara dağılırdı. Dualar edilir, yasinler okunur kabristana gelen çocuklara şeker ve lokum dağıtılırdı. Kabristan ziyaretinden sonra herkes evlere dağılır annelerimizin hazırladığı o güzel sofralara hep birlikte oturulurdu. Karnımızı doyurur, tertemiz elbiselerimizi giyer önce ev halkı ile bayramlaşılır daha sonra aile büyüklerimizi ziyarete giderdik. Yaşanan onca olumsuzluğa rağmen küsler barıştırılır, bütün kırgınlıklar yok sayılırdı. Akraba ziyaretleri yapılır, küçükler büyüklerinin ellerinden öper, büyükler küçüklerine harçlık verirdi. Sabahtan akşama kadar hiç sıkılmadan kapı kapı tüm eş dost ziyaret edilirdi.

 

Öyle çok gezerdik ki ayaklarımıza kara sular inerdi şimdi hiç birini yapamıyoruz yılların geçmişte bıraktığı o sımsıkı aile bağlarımız önce teknoloji çağına yenik düştü, ardından hastalığın yayılması ile tamamen kopacak noktaya geldi.

 

 Artık eskisi gibi bayram ziyaretleri yapılamıyor Camiler ve Kabristanlar boş kalıyor.

 

Herşeye rağmen en kısa zamanda güzel günlere kavuşmak dileği ile iyi bayramlar dilerim.

 
Etiketler: Sessiz, Bayramlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı