Serkan KURT ORMAN YANGINLARI
Yazı Detayı
04 Ağustos 2021 - Çarşamba 14:26
 
ORMAN YANGINLARI
Serkan KURT
[email protected]
 
 

Son yıllarda dünyada ve Türkiye'de sık sık yaşanan orman yangınları yaşanıyor. Yaşanan bu vahim durum aynı zamanda küresel iklim değişikliğinde etkili olacak. İnsanların sağlıklı nefes almalarını sağlayan ormanların yanması bir ülkenin akciğerini kaybetmesi anlamını taşır. Ormanlar bir devletin veya belirli bir zümrenin tekelinde değildir, halkın öz varlığıdır, havadır, topraktır, sudur. Ağaçların yok edilmesine seyirci kalınmamalıdır.

Doğanın hazinesi ormanlardır. Sağlıklı bir hayatın teminatı olan ormanların yok olması insanlığın ve doğanın yok olması demektir. Tabiatın güzelliği ve bir ülkenin süsü ormanlardır. Çünkü ağaçsız, ormansız bir yurt adeta dört duvar arasında kalan bir binaya benzer. Yaşamımızın sürdürülebilmesi için vazgeçilmez olan ormanlar, hayati bir önem taşır. Ürettiği oksijen ve emdiği karbondioksit ile tüm canlıların nefes almalarını sağlıyor. Her yıl yüzlerce hektarlık ormanlık alanlar maalesef yok oluyor. Yaşanan orman yangınları nedeniyle doğamızın ve insanların akciğerleri olan ormanlarımızı kaybediyoruz.

Orman yangını, doğal ya da insani sebeplerden ortaya çıkan yangınların ormanları kısmen veya tamamen yakmasıdır.Yıldırım düşmesi,yanardağ patlaması ve yüksek sıcaklık gibi doğal sebeplerle çıkan yangınlar ve sigara, tarımsal ürünler nedenli çıkan insan kaynaklı orman yangınları vardır. Ormanların yanması ekolojik olarak birçok zarara sebep olur. İklim değişikliği ve kuraklık başlıca sonuçlardır. Orman yangınlarına sebep olanların, ekolojik ve çevresel boyutlarını da göz önünde bulundurmalıdırlar.

Türkiye’de son günlerde yaşayan orman yangınları kısa sürece içerisinde tüm toplumu etkileyecektir. Yangınların bir an önce söndürülmesi ve yanan arazilerin yapılaşmalar için kullanılmamasını temenni ediyoruz. Eğer ormanlık alanların tekrar eski haline kavuşmaması halinde biyolojik çeşitliliğinin de zarar göreceğini ve ormanlarda yaşayan canlıların yaşam alanlarının yok olacağını da bilmeliyiz. Canlı ve cansız örtünün yok olmasıyla erozyon, sel-taşkın ve hava kirliliği gibi doğal afetlerin sayısında ve hızında artma görülür.

Özellikle hava sıcaklığının en yüksek seviyelere ulaştığı yaz aylarında, orman yangınları da artış gösteriyor. Hem doğal hayatı hem de ekosistemi olumsuz etkileyen orman yangınlarını ise alınacak önlemlerle engelleyebilirsiniz.

Günlerdir ülkemizde yaşanan orman yangınları nedeniyle önümüzdeki 5 yıl boyunca ağaç fidanı dikme seferberliği yapılmalıdır. Herkesin en az bir ağaç fidanı dikmesi için elinden gelen çabayı sarf edeceğine inanıyorum. Ormanların yanması sonucu kaybettiğimiz ağaç dışında çevresel boyut da çok önemli. Küresel iklim değişikliğine, kuraklaşmaya, o bölgede yaşayan faunanın ve floranın yok olmasına neden oluyor. Karbon salınımını artırır, sera gazı etkisi oluşturur. Biyolojik zengin, nadir türlerin yok olmasına sebep olur.

Ağaçlarımızı, ormanlarımız yok olmasın, doğamıza herkes sahip çıksın.

 

 

 
Etiketler: ORMAN, YANGINLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı