Serkan KURT NEREDE ESKİ KIŞLAR?
Yazı Detayı
14 Ocak 2022 - Cuma 10:00
 
NEREDE ESKİ KIŞLAR?
Serkan KURT
[email protected]
 
 

Dört mevsimden tek mevsime doğru yol alıyoruz. Tıpkı hayatımız gibi her şeyi tek tipleştirmek isteyenlerin mevsimi bu. Nerede o eski mevsimler. Her bir mevsimin güzel bir tadı vardı. Tat alamaz olduk. Kış ayının ortalarındayız. Her geçen gün bir gün daha eksiliyor kış ayından. Kışı ise henüz yaşayamadık. Nasıl bir mevsimde olduğumuzu unuttuk. Ne kar var ne yağmur ne de soğuk hava…
“Böyle devam edersek yarın bir metreyi bulur” derlerdi ev halkı. Tabi o zamanlar daha küçüktük. Ne olduğunu anlamıyorduk. Sadece sabahı beklemeye başlardık. Sabahın ilk ışıklarında pencereye koşar, pencerelerin dibine kadar yükselen bembeyaz karı şaşkınlıkla izledik. Hava buz kesilirdi. İlk başlarda dışarıya çıkmaya korkardık. Büyüklerimiz önce çıkardı, damların üstünde biriken karı temizlerdi. Bizlerde kar kütlelerinin düşüşünü izlerdik. Biriken karlardan “kardan adam” yapılırdı. En sonra da bir havuç yerleştirilirdi. Kış ayı boyunca “kardan adam” orada dururdu ta ki karlar eriyene kadar. 
Kışı kış gibi yaşardık, oysa şimdilerde ise bir damla yağmura hasret kaldık. O eski kışlardan eser kalmadı. Herkesin kafasında olduğu tek soru: “Kış ne zaman gelecek?” Son yıllarda yağmurun bile yağmaması herkesi düşündürüyor. Eğer böyle devam ederse yer altı suları da tükenecek. Büyük bir felaket de bizi bekleyecek. İnsanlar kuraklık konusunda bir an önce bilgilendirilmelidir. Nelere mal olacağını herkes görebilmelidir. 
İklim değişikliğinin getirdiği dezavantajlar tüm doğayı tehlikeye atmaktadır. Doğa ve canlı türlerinin giderek yok olması insanlığın da sonunu getirecektir. Araştırmalara göre her 2 saniyede, 1 futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alan yok ediliyor. Küresel iklim değişikliği, sadece insanlığın sonunu getirmeyecek, birçok hayvan için de yaşamı sonlandıracak. Galiba bu konuda herkes hemfikir ama adım atan yok. 
Nerede o eski kışlar demek yerine o kışları tekrar yaşamayı çok özledik. Kar taneleri altında soğuğu hissetmeyi, yağmur altında yürümeyi, rüzgarlarda savrulmayı özledik. Çocukların yapay karları görmek yerine havada savrulan karı görmeyi özledik. Tüm sokakları güzelleştiren bembeyaz bir örtü... Gece sokak lambasından kar yağışını izlemenin ayrı bir huzuru vardı. Kısacası her mevsimi zamanında yaşamayı özledik. Üşümek ve sonrasında sevdiğin birine sarılmak... Kedine, köpeğine, eşine, çocuğuna, annene, babana, arkadaşına, sevdiğine...

 

 
Etiketler: NEREDE, ESKİ, KIŞLAR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı