Kadir KERİMOĞLU Milli Takım Ve 8+3 Yabancı Sınırı
Yazı Detayı
13 Eylül 2021 - Pazartesi 12:55
 
Milli Takım Ve 8+3 Yabancı Sınırı
Kadir KERİMOĞLU
mardinhabergazetesi@gmail.com
 
 

80 Ve 90 lı yıllarda Türkiye’de yabancı oyuncu sayısı 3’tü ve milli takımımızda hep böyle bir Söylenti Vardı. 5-0 yenilirdik, yenildik ama ezilmedik, 5-1’den sonra ise şeref golümüzü şu kişi Attı diye başlıklar atılırdı. O zamanlar çoğu süper lig takımı yabancı hakkını bile kullanmazdı. Yabancı oyuncuların çoğu da Yugoslav’dı ve kalite çok düşüktü.

PAF ligi diye bir lig vardı, altında ise U13 te başlayıp U21’e kadar alt ligler oynanırdı.

2000’li yıllardan sonra yabancı sayısı yükseltildi ve o dönemde Ferdinand’la başlayıp Hagi, Pupescu, Tafarel, Amokachi, Okocha gibi kaliteli oyuncular gelmeye başladı yabancı sayısı yükseldikçe Türk futbolunda da kalite de yükseldikçe milli takım da yükselişe geçti.  Neticesinde  o jenerasyon Galatasaray takımına bir UEFA bir süper kupa Kazandırdı,  ve o kemik kadro ya ilhan mansız,Alpay,Emre ve Yıldıray da eklenince Galatasaray’ın UEFA kupasını kazanan takımından 11 oyuncu milli takım ile birlikte dünya 3.sü oldu.

 Tafarel, Hagi , Amokachi ve Popescu’nun yaratığı hava Fatih Terim’i  Fiorentina’ya Emre ve Okan’ı inter’e Nihat Kahveci’yi de Real Sociedad’a Rüştü’yü Barselona, ilhan Mansız’ı kore’ye  gönderdi.

Türkiye’de yabancı sayısı Süper Lig takımları 2005- 2006 sezondan itibaren 6 yabancı Futbolcu oynatabildi. Sezon başında yabancı kontenjanında “6+1” sistemine geçilirken, devre Arasında “6+2” kuralı ve son olarak da “6+2+2” kabul edildi. Kurala göre en fazla 6 yabancı Sahada, 2 yabancı yedek kulübesinde, diğer 2’si ise tribünde Oturabilirdi. 2013-2014 Sezonundan itibaren yabancı sayısı 10’a yükseltildi. Yabancı sayısı Yükseldikçe dışarıya Daha fazla yerli futbolcu göndermeye başladık. 2014-2015 sezonunda Yabancı sınırı tekrar 5’e indirildi ve tekrar milli takımda bir düşüş yaşandı, ardından 2015-2020 tarihleri Arasında yabancı sayısı 14 oldu ve takımlar isterlerse ilk 11 de 11 Yabancı oyuncu da oynatabiliyordu. Bu tarihlerde Avrupa’ya başta Ersan, Atınç, Cengiz başta olmak Üzere sayısız yerli futbolcu yolandı.

Ve 2018 yıllında başlayıp 2020’nin sonuna kadar milli takımımız tarihinin en parlak sezonunu yaşadı. Avrupa futbol şampiyonasına lider olarak katıldık.  TFF tekrar yabancı sınırı ile Oynayıp süper lige 8+3 diye bir yabancı sınırı uyduruncaya kadar.

 

Buraya kadar hep futbolda rakamları yazdım fakat sportif açıdan baktığımız kadarı ile yabancı sınırı koymak mili başarı gelecek anlamına gelmez. Süper lig takımlarımızın Sistemini bozan ve zevkli futbol seyrini bozan bu sistem birçok yerli oyuncumuzun da önünü kapatıyor. O yüzden yabancı sınırı 8+3’e indirildiği tarihten buyana Milli Takımımızda büyük bir çöküş başladı.

Başta Hamit Altıntop olmak üzere TFF yetkililerine sesleniyorum bir an evvel bu sistemi Gözden geçirip hem mali açıdan zor olan kulüplerimizin önün hem de güzel futbol izletmek İsteyen teknik direktörlerimizin ve Türk Milli takımımızın önünü açın lütfen.

 
Etiketler: Milli, Takım, Ve, 8+3, Yabancı, Sınırı,
Yorumlar
Haber Yazılımı