YASİN ANDAÇ MEYDAN SENİN
Yazı Detayı
09 Haziran 2021 - Çarşamba 14:26
 
MEYDAN SENİN
YASİN ANDAÇ
mardinhabergazetesi@gmail.com
 
 

İnsanlık tarihi boyunca sayısız fikir çıktı ortaya, çıkmaya da devam ediyor. Kimi benimsediği fikre dört kolla sarılıyor, kimi orta halli, kimi de bakmakla yetiniyor. Kavgalar, laf çarpmalar, gerilen sinirler... Biri herkes eşit yaşasın der, kimi herkes için adalet der, kimi sevgi der, kardeşlik der. Velhasıl herkes daha yaşanılası bir dünya ister. Ya peki bunca kavga neden? Çünkü; savunduğumuz fikri yaşamıyoruz. Herkes adalet istiyor ama hastane randevusu alırken bile bir tanıdık bulup araya koyma gayretindeyiz. Herkes insana yakışır şekilde yaşasın diyoruz, bunu haykırıyoruz ama kimsenin komşusundan dahi haberi yok. Kahrolsun aç gözlüler diyoruz ama ilk fırsatta biz de onlar gibi oluyoruz. Herkes eşittir diyoruz ama kendi halinde bir garibe selamı çok görürken, bilmem hangi makam sahibine el pençeyiz. Herkes yoksulluk bitsin der ama iş paylaşmaya gelince bizdekiler ancak bize yetecek kadardır...

Bizler daha iyi, daha adaletli, yardımsever olmadıkça kuru bir gürültünün cılız çığlıkları olarak kalmaya devam edeceğiz. 
Selamlaşırken mütebessim olmak, harcamalarımızda israftan kaçınmak, hoşgörü ve merhamette ısrarcı olmak… hedefleri ile yürümeliyiz. Toplum binasına kimimiz harç taşıyarak, kimimiz tuğla dizerek, kimimiz de alın terimiz ile hizmet ediyoruz. O sebeple her birimiz işimizi güzel yaparsak ortaya çıkacak bina da sağlam ve estetik harikası olacaktır. 
Zamanın haklıyı, haksızı, iyiyi, kötüyü geç de olsa gün yüzüne çıkarmak gibi ilahi bir yönü var. Emin olun meydanlarda döviz sallayarak, bağırıp çağırarak hiçbir fikri ne karşınızdakine sirayet ettirebilirsiniz ne de dünyaya hâkim kılabilirsiniz. Adalet istiyorsak adil olmalıyız, herkes güzel yaşasın istiyorsak elimizdekini paylaşmayı bilmeliyiz. Daha güzel bir dünya istiyorsak evvela kendi evimizin önünü süpüreceğiz. Fikir söylemle değil, eylemle harekete geçer.

 
Etiketler: MEYDAN, SENİN, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı