Serkan KURT Menduh Çakar’a Minnettarız
Yazı Detayı
26 Ağustos 2021 - Perşembe 11:12
 
Menduh Çakar’a Minnettarız
Serkan KURT
[email protected]
 
 

Kızıltepe'de kurduğu Çevre Gönüllüleri Derneği ile başta Kızıltepe ve Mardin olmak üzere bölgedeki doğaya, çevreye ve ekolojiye gösterdiği duyarlılıkla tanınan değerli insan çevreci Menduh Çakar, 1 Temmuz 2021 tarihinde Gaziantep’te tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti. Bu vesileyle değerli insan Menduh Çakar’ı yazmasaydık olmazdı. Unutulmaz insanlar iz bırakanlardır, iz bırakırlar yaptıklarıyla! 
Hayat gelip geçicidir. Ama bazı insanlar arkada bıraktıklarıyla hiç unutulmaz.Menduh Çakar da onlardan biriydi. Toprağı bol olsun. 
Mardin için büyük hayalleri vardı. Hayatı boyunca hayallerinin peşinden gitti. Karşılıksız bir hayaldi. Yıllarca çevre için mücadelesini sürdürdü. Önce Çevre Gönüllüleri Derneği’ni kurdu, sonra da çığ gibi büyüyen doğa ve çevre tahribatına karşı gecesini gündüzüne kattı. Hayatını doğaya adamıştı. 
Günlük hayatımızda çokça karşılaştığımız çevre sorunlarından tutun Nükleer Santrallere kadar her türlü kirliliğe karşı dimdik durdu. Attığı her adımı hesapsız ve çıkarsızdı. 
Talan edilen ormanlar, betona gömülen şehirler, hava kirliği, su kaynaklarının bilinçsizce tüketilmesi, çevre kirliliği, nükleer santraller, anız yakmaları, baz istasyonları, bölgede ve dünyadaki çevre sorunlarına karşı hep duyarlıydı. Hayallerinden biri de Kızıltepe ilçesinden geçen Zergan Deresi’nin ıslah edilmesiydi. Çok çalıştı, çok uğraştı, çok mücadele etti. Yetkilileri sürekli uyardı. Belki de bir gün bu hayali gerçekleşir. O zaman seni tüm Kızıltepe bir kez daha anacaktır. 
Belki de bir daha bu denli bir çevre dostunu göremeyeceğiz. Bu bölgede yaşayanlar için büyük bir kayıp oldu. 
Değerli insan Menduh Çakar, yaptığı açıklamalarda, “İnsan tek doğar insan tek ölür,insan yalnız doğar,insan yalnız ölür. Önemli olan bu iki dilim arasındaki zamanı insanca özgürce yaşamaktır. Bizler çevreciler olarak en büyük yurtseverlik ağaçlandırma ve ormanlaştırmayla geçer. Kirliliği üstümüze barındırmamalıyız ki topluma kötülük sapmasın. Allahın sevdiği kullar olmalıyız toprağımıza ve ilçemize sahip çıkmalıyız. İlçemizde, ilimizde, bölgemizde ve tüm dünyamızda yaşanmakta olan çevre sorunlarının derhal çözülmesini istiyoruz” diyerek, çevre sorununa sürekli dikkat çekerdi. Şimdi aramızda değil. Fikirleri, düşünceleri ve çevreye duyarlılığıyla hep anılacaktır.
Son olarak, doğa ve çevre dostu değerli insan Menduh Çakar’ı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Saygıdeğer merhum Çakar, çevre ve doğa konularındaki duyarlılığı ile başta Kızıltepe olmak üzere Mardin ve ilçeleri için büyük mücadeleler verdi. Emekleri için minnettarız. Bir kez daha Çakar ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz. Menduh ağabeyimizi bir kez de buradan hatırlatmak istedim.
Saygıyla.

 

 
Etiketler: Menduh, Çakar’a, Minnettarız,
Yorumlar
Haber Yazılımı