Murat AKGÜL Mardin, Üniversite, REKTÖR ve teveccüh
Yazı Detayı
26 Ağustos 2020 - Çarşamba 11:44
 
Mardin, Üniversite, REKTÖR ve teveccüh
Murat AKGÜL
mardinhabergazetesi@gmail.com
 
 

Yaşadığımız bu güzel ve tarihi şehri “kasıtlı” olarak “baltalıyor” muşuz. Sonunda bunu bir Üniversite yöneticisinden de duyduk.

 

Neymiş Öğrenciler üniversite tercihi yapacakmış ama yayınlanan haberlerden etkilenip gelmeyeceklermiş. Gelecekler de ne olacak? Doğru düzgün kadro yok. Doğru düzgün başarı yok. Eğitimde son sıradasın. Öğrenci de bir umut ailemden uzakta biraz yaşayayım diye Artuklu Üniversitesini son sıraya yazıp başka üniversiteye yerleşemeyince MAÜ’ye yerleşiyor.

 

Bu değil midir gerçek olan?

 

Rektör Bey Artuklu Üniversitesi’ni Türkiye’nin ilk 47 Üniversitesi arasına sokmuş herhalde biz görmemişiz. Kurulduğu dönemden beri Mardin Artuklu Üniversitesi yanlış kadrolaşma ve rektör seçimlerinden çok çekti. Bir umut bu dönem düzelir diye düşündüm. Yok, arkadaş. Her alanda olduğu gibi yine sonlarda. Yine kadrolaşma kavgaları yine ihale üzerinden kavgalar yine yandaşçılık yine derin istifa ve yer değiştirmeler. Anlayamadım bu yaşananlar Mardin’in kaderi mi?

 

20 Profesör, 43 Doçent, 168 Doktor Öğretim Üyesi, 153 Öğretim Görevlisi, 158 Araştırma Görevlisi, toplamda 542 akademisyeni olan bir üniversitede başarılı bir makale veya çalışma olmayacaksa ne anlamı var üniversitenin.

 

Öğrenci sayısı olarak da komşu illerden Şanlıurfa’yı saymazsak Batman ve Siirt’in gerisinde Şırnak’ın önündeyiz. Siirt 14 bin 372 öğrenci, Batman 12 bin 203 öğrenci ve Şırnak 2 bin 526 öğrenci.

 

Şimdi sormak lazım; Büyükşehir olmanın anlamı büyük üniversite güçlü üniversite ve insana dayalı üniversite olmaktır. Saydığım üç ilde nüfus bakımında bizden küçük iller. Adımız büyük, kentimiz mi küçük Yoksa biz mi küçüğüz diye düşünmeden edemiyorum. Düşününce de ortaya çıkan tek şey; yok efendim mesele tamamen basiretsizlik.

 

Daha derine girip yara kanatmanın anlamı olmaz ama tek dertleri bir bilimsel ve akademik başarı olması gerekenler, koltuk sevdasına düşünce olayda kişiselleşince durum ortada. Koskoca bir şehir, küçücük yöneticilikle olmaz bu iş.

 

Rektör beyin “dolmuşa biniyoruz” açıklamasını yaptığı sosyal medya paylaşımı üzerine birileri kalkıp, geçmişte yapılanları ortaya atıyor. Geçmişte yapılanlarla savunmaya geçiyor. Geçmişte yapılanların temiz olduğunu söyleyen mi oldu?

 

Hadi onu da geçtim. Geçmişte yapılanları ortaya atıyorsun. Ee be kardeşim demezler mi aynı üniversitede görevli idin ne yapıyordun. Çıkıp, “yarabbi günahlarımı af” et mi diyordun, elinden gelen birçok şey varken.

 

Yoksa “ben de aynı yolun yolcusuyum, diye mi geçiriyordun içinden?

 

Bugüne kadar Mardin’e kimse fayda sağlamadı, sağlamamak için de elinden geleni yapmaya devam eden ve Mardin gibi güzel bir şehrin içler açısı bir duruma getiren sayısızca kalifiyesiz yönetici ve idareci sayabilirsiniz. Ama üzerine geçirdiği kimlik cübbesi ile gelip daha vicdani duygulara ve yönetim tarzına sahip olması gerekirken, nedense gelenler üstlerine giyindikleri cübbenin aksi yönde hareket ettiler. En çok da üstlerine giydikleri cübbenin temsil ettiği kimliğe zarar verip, insanların duyguları ile oynadılar.

 

En büyük tepkimiz de buna. Keşke ne bir kimliğin cübbesini giyseler ne de zarar verseler. Tek işleri olan yöneticilik vasfının hakkını verseler, adil olsalar, güzel şehrimiz Mardin’i daha ileri taşısalar.

 

Bu rektör geldiğinde “eyvallah bu işin profesörü değil ama bu toprakların ahlaklısı okumuşu ve kara cahili değil” dedim. En azından “bizden biri konuşmaları o yönde” diye düşündüm.

 

Umarım yanılmadım. Umarım yanılmam da yaşanan bunca şeyden sonra bir şeyler değişir. “Kasıtlı baltalıyorlar” cümlelerinin ötesine geçer de kastının gazeteciler olmadığı erdemini gösterir. Sonra da yapması gerekeni yapıp, yalan dediği şeylerin karşısında doğru olanları, kendisinden önce ve kendisinin döneminde yapılan yanlışları ortaya koyup hem Mardin’e gelen yeni öğrencilerin hem bizim hem de Mardinlilerin teveccühünü kazanır.

 
Etiketler: Mardin,, Üniversite,, REKTÖR, ve, teveccüh,
Yorumlar
Haber Yazılımı