Hatice ÇABUKOĞLU KAYBETTİKLERİMİZİ ONLAR KAZANACAK
Yazı Detayı
05 Mayıs 2021 - Çarşamba 13:14
 
KAYBETTİKLERİMİZİ ONLAR KAZANACAK
Hatice ÇABUKOĞLU
haticecabukogluu@gmail.com
 
 

Düşünüyorum da geçmişten bu yana neler değişti neler !

 

Hatırlar mısınız bilmem ama önceleri mahalleler çocuk sesleriyle dolardı. İhtiyarlar kahvehane köşelerinde oturur, kadınlarımız birbirleriyle sohbet edebilmek için kapı önlerini süpürürdü. Tok açın karnını doyurur, zengin fakire yardım ederdi. Artık devir değişti.

 

Öyle bir zamana geldik ki en yakınımızdaki insanları bile tanıyamaz olduk. Hayata karşı olan bütün güvenimizi yitirdik. Aynı statüde olmadığımız insanlarla değil arkadaş, muhatap bile olmamaya başladık. Oysa biz komşusu aç iken tok yatan insanlardan değildik. Yolda bir yakınımızı gördüğümüzde durup selam verir, küçük bir sohbetten sonra yolumuza devam ederdik. Şimdi ise konuşmamak için yüzümüzü başka yöne çeviriyor, hatta yolumuzu değiştiriyoruz. Kapımıza gelip aç olduğu için bir parça ekmek isteyen insanla elimizdekini paylaşıyor, arkasını dönüp gittiği zaman gerçekten ihtiyacı varmıydı diye düşünmeye başlıyoruz.

 

Biz yavaş yavaş insanlığımızı kaybediyoruz. Geçmişimizden gelen bütün güzellikleri yok sayıyor , yeni çağa ayak uyduruyoruz.

 

Aslında hiçbir şey için geç sayılmaz. Birşeyleri yoluna sokabilecek birileri varsa onlarda çocuklarımız. Yaşadığımız coğrafyanın örf ve adetlerini çocuklarımıza ne kadar iyi aktarabilirsek bizlerin kaybetmiş olduğu değerleri çocuklarımız yeniden yaşatabilir.

 

 Sözlerime son verirken sizlere deniz yıldızının hikayesini anlatmak istiyorum.

 

Deniz Yıldızının Hikayesi

 Bir adam sabaha karşı okyanus kenarında yürüyormuş. Birden binlerce deniz yıldızının karaya vurduğunu görmüş. Daha çok yaklaştığı zaman bir çocuk fark etmiş. Çocuk deniz yıldızlarını tek tek alarak denize geri götürüyormuş.

 Adam çocuğa yaklaşarak sormuş:

 -Bu deniz yıldızlarını neden denize geri atıyorsun?

 Çocuk cevap vermiş:

 -Güneş yükseliyor. Birazdan sular çekilecek ve bu deniz yıldızları susuzluktan ölecekler.

 Adam bu duruma şaşırmış:

 -Sahil çok uzun ve çok fazla deniz yıldızı var. Hepsini kurtaramazsın. Ne fark eder ki?

 Çocuk adamı dinlememiş. Daha sonra sahilden bir deniz yıldızı daha alarak denize bırakmış. Sonra adama dönerek:

 -Bak görüyor musun bu deniz yıldızı için fark etti demiş.

 

 

 
Etiketler: KAYBETTİKLERİMİZİ, ONLAR, KAZANACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı