Murat AKGÜL İroni Bayram: GAZETECİLİK
Yazı Detayı
24 Temmuz 2021 - Cumartesi 16:18
 
İroni Bayram: GAZETECİLİK
Murat AKGÜL
mardinhabergazetesi@gmail.com
 
 

24 Temmuz Gazetecilik ve Basın Bayramı'nı gazeteciler olarak buruk karşılamaktayız. Dünyanın her yerinde gazeteciler zor günler yaşarken, son bir ayda maalesef dünyanın birçok yerinde gazetecilere dönük kötü muamele haberleri ve ölüm haberleri almaktayız. Bu anlamda son bir ayda en az 5 gazeteci arkadaşımız dünyanın farklı ülkelerinde haber takibi sırasında veya yaptıkları haberler nedeniyle uğradıkları saldırılar sonucu hayatlarını kaybetti. 

Yine ülkemizin de içinde olduğu şiddet vakaları ile karşı karşıya kalan gazeteci arkadaşlarımızın haberini almış olmanın üzüntüsünü yaşıyor, Gazetecilik ve Basın Bayramı olarak kutlanan şu günlerde bu haberleri görmenin acısını yaşıyoruz. Ne yazık ki bu bayramı kutlamak ironik bir hal almış, bunun yerine bu günü gazetecilerin mücadele günlerinin yükseltilmesi için önemli bir gün olarak görmek zorunda kaldığımızın altını çizmek isteriz.

Gazetecilerin kötü muameleye maruz kakmalarının yanı sıra Koronavirüs salgını ile birlikte herkesin içine girmiş olduğu ekonomik zorlukları da biz gazeteciler olarak en derinden hisseden kesimlerin başında geliyoruz. Doğru habere ulaşmak, kamuoyunu doğru bilgilendirmek uğruna biz gazetecilerin vermiş olduğu mücadele sırasında ekonomik sıkıntılar içinde kalmış olmamız ne yazık ki; ülkemizde basına verilen değerin boyutunu da gözler önüne sermektedir. 

Düşünce ve ifade hürriyetinin sağlanması, güçlü, özgür ve tarafsız bir basın faaliyetinin yürütülebilmesi toplumumuz için elzemdir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için basın, ifade ve düşünce hürriyeti olmazsa olmazımızdır. Mesleğimizin bunlar olmadan güvence altına alınamayacağının farkındayız. Bu anlamda 24 Temmuz Gazetecilik ve Basın Bayramının buna vesile olmasını diliyor, gazeteciler olarak onurlu mücadelemizi sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz. 

 
Etiketler: İroni, Bayram:, GAZETECİLİK,
Yorumlar
Haber Yazılımı