Serkan KURT İlaç Krizi
Yazı Detayı
10 Kasım 2021 - Çarşamba 11:37
 
İlaç Krizi
Serkan KURT
[email protected]
 
 

Hatırlarsanız 2013 yılında Yunanistan’da çok ciddi bir ilaç krizi yaşanmıştı. Ekonomik kriz nedeniyle yaşanan bu kriz uzun süre devam etmişti. Şimdi aynı durumu Türkiye’de mi yaşıyor soruları akıllara getirdi. Son günlerde eczacılardan ve sağlıkçılardan peş peşe dikkat çeken açıklamalar geliyor. Ve anlaşılan çok büyük bir ilaç kriziyle karşı karşıyayız. 
Son günlerde yaşanan ilaç krizi en basit ilaçları bile bulunamaz hale getirdi. Eczacılar, gelen hastaların reçetelerine cevap veremez duruma geldi. Özellikle okulların açılmasının ardından çocuklarda yaşanan vaka artışı çocuk ilaçlarını bulunamaz hale getirdiği söyleniliyor. Kimi eczanelerde ağrı kesici ilaçlarının da bulunmadığı öne sürülüyor. 
İlaç krizinin oluşmasında en önemli etken avro kuru olduğu belirtiliyor. Buna bağlı her yıl Şubat ayının ortasında ilaç fiyat kararnamesinin yayınlanıyor ve o yıl ithal ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılacak sabit avro kuru belirleniyor. Ancak belirlenen sabit kur, güncel kurun o denli altında oluyor ve yıl içerisinde Türk lirası öylesine değer kaybediyor ki, yeni yılın kararnamesi yayınlanmadan bir iki ay önceden ilaçlar piyasada bulunamamaya başlıyor. Çünkü kimi firma ve depolar zararına vermek istemiyor ve yeni fiyatlandırmayı beklemeye başlayarak ilaç tedarik etmeyi kesiyor.
Bu yıl ilk kez daha Şubat ayına 3 ay varken ilaç krizi yaşanıyor. Bugünden başlanan ilaç krizinin yansıması da her geçen gün kendini daha da hissettireceğine benziyor. İlaçlara zam yapılmasına henüz daha dört ay var, ancak şimdiden piyasada pek çok ilaç bulunamaz hale geldi. Maalesef bu durum daha da kötüleşecek gibi görünüyor.
Vatandaşlarımız ilaca erişmekte büyük zorluklar yaşıyor ve acil tedavisi gereken hastalar için büyük bir sağlık riski oluşuyor. Şu an piyasada ağrı kesici ilaçlarından tutun tansiyon ve çocuk ilaçlarına kadar birçok kalemde ilaçlara ulaşmada zorluklar yaşanıyor. Eczacılardan aldığım bilgiye göre, 200’e yakın ithal ilaç piyasada bulunmuyor. Bu durumun halk sağlığı üzerinde büyük bir etkisi olacağı öngörülüyor. 
İthal ilaçlar için sabit avro kuru 2018’de 2.69 TL, 2019’da 3.40 TL, 2020’de 3.81 TL ve 2021’de de 4.57 TL olarak belirlenmişti. Bugün avro kuru 11 lirayı geçmiş durumda. Yani sabit kur ile güncel kur arasında büyük bir fark oluştu. Aradaki bu uçurumun nasıl kapatılacağı ise henüz bilinmiyor. Hem ilaç sıkıntısı yaşanıyor hem de Şubat ayından itibaren büyük bir zam da bizi beklemiş olacak. 
Döviz kurunun yüksek olması hayatımızın her alanında etkisini göstermeye devam etmesi demek. İlaç krizi başta olmak üzere her şeyin giderek pahalılaşmasının tek sebebi de döviz kuru maalesef. Tabi bunun en önemli ayağı siyaset oluşturuyor. Politik nedenlerden ötürü yaşanan bu durumun selametle sonuçlanması hepimizin hayrına olacaktır. 
Ülkemizin tüm sorunlarının çözümü aslında çok basit. Her şeyin şeffaf ve sorgulanabilir olması ve aynı zamanda yandaş yerine vatandaşı esas alacak politikaların üretilmesi. Gelin, insanlığın tamamının huzurlu geleceği için bu sorunu bir an önce adalet temelinde bir çözüme kavuşturun. Herkes için özgürlük, herkes için barış, herkes için adalet…

 

 
Etiketler: İlaç, Krizi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı