Serkan KURT HEP BİLMİŞLER!
Yazı Detayı
02 Aralık 2021 - Perşembe 13:44
 
HEP BİLMİŞLER!
Serkan KURT
[email protected]
 
 

Şükür cehalet bitti! 

Kimse okumuyor, herkes yazıyor. 
Kimse öğrenmiyor, herkes biliyor. 
Kimse susmuyor, herkes konuşuyor. 
Kimse çekilmiyor, herkes ortada. 
Kimse kederlenmiyor, herkes şenlik. 
Tevazu bitti, 
İncelik bitti, 
Hatıra bitti, 
Gönül bitti, 
Şarkı bitti. 
Bu haftaki köşemde Şair Şükrü Erbaş’ın bir şiiri ile başlamak istedim. Bir hastalık türedi. Okumadan, araştırmadan, öğrenmeden her konu hakkında bilgi sahibi olmak. 
Sosyal medyada, televizyonlarda veya farklı platformlarda herkes her şeyi biliyormuşçasına konuşuyor, yazıyor. Sanki konunun uzmanıdır da her şeyde bir fikri var. Bir bakıyorsun siyaset programında boy gösteriyor, bir gün sonra spor programında, diğer gün sağlık hakkında konuşuyor, hatta yazıyor. 
Sosyal paylaşım sitelerinde biri bir paylaşım yaptımı,herkes basıyor yorum yazmaya. Konu fark etmiyor, çünkü bilgisi var. İllaki yazacak…
Spor seyircisi spor ile ilgili kitap okumuyor, ama bir fikri var. Sanatçılar sanat tarihi okumuyor, ama bir fikri var. Siyaset üzerine konuşanlar siyaset bilimini okumuyor, ama bir sürü fikri var. Dindar olduğunu söyleyenler çok, ama dinler tarihini bilmez. Gazeteci araştırma yapmıyor, ama her konuda bilgisi var. 
Her şeyde bir fikri olanları bir türlü anlayamıyorum doğrusu. 
Bir de söylediği her fikrin doğru olduğuna inanıyorlar. Her şeyin doğru olduğunu sanan insanlar belirli bir birikime ulaşmaktan ziyade, çevresindekilerin ilgisini toplamak ve egosunu beslemek isteyen insandır.
Yanımızda, çevremizde, sağımızda, solumuzda kısacası her yerde karşımıza bu türden insan tipleri var. Kendi işlerini yapmak yerine başkalarının işleri hakkında fikir sahibi olurlar. Artık her konuda fikri olanları dinleyecek bir dakikamız bile yok diyenlerden misiniz.Kimseyi dinleyecek halimiz kalmadı. 
Ekonomiyi bir ekonomistten, siyaseti bir siyasetçiden, sağlığı bir sağlıkçıdan, tarihi bir tarihçiden, teolojiyi bir inanç bilimciden, sporu bir sporcudan dinlemeyi özledik. 
O halde Victor Hugo’nun şu sözü gelsin akla ; “Her şeyi bildiğini düşünen insan kendini farklı sanan bir zavallıdır. Unutma ki neyi bilmediğini bilmek, insan olmanın ilk şartıdır.” ..!

 

 
Etiketler: HEP, BİLMİŞLER!,
Yorumlar
Haber Yazılımı