Hatice ÇABUKOĞLU Gerçekte kimiz
Yazı Detayı
23 Nisan 2021 - Cuma 17:35
 
Gerçekte kimiz
Hatice ÇABUKOĞLU
haticecabukogluu@gmail.com
 
 
Bir çoğumuz farklı karakterlere, farklı kişiliklere sahibiz. Peki ya hangimiz gerçekten olmak istediğimiz gibiyiz? 
 
"Kişilik ve karakteristik özellik, dış görünüş olarak kendinizi bir hayvan olarak tanımlayabilseydiniz, bu hangi hayvan olurdu?" konu başlığı altında yaptığım anket sonucunda ulaştığım yüzdelik oranı ile insanların bir çoğu kendini aslan, kurt, kuş ve karınca olarak tanımladı.
 
Güç, gösteriş, rekabet, özgürlük ve çalışkanlık. Yaptığımız görüşmeler sonucunda elde ettiğimiz cevapların bir kısmı şu şekilde; A. kendini güçlü ve koruyucu bir kişilik olarak gördüğü için aslan. H. evcilleştirilememek, tutsak edilememek ve özelliklede Türklerin taşıdığı özelliklere sahip olduğunu düşündüğü için kurt. N. özgür olmak ve bulutların arasında gezebilmek için kuş. E. çok çalıştığı için karınca.
 
Bir çoğumuz güçlü olmayı, ve bulunduğumuz ortamda hakimiyet kurmayı seviyoruz. Bu hakimiyetin verdiği rekabetle birbirimizle yarışıyoruz. Peki neden bu şekilde davranıyoruz? Hepimiz kapitalizmin bize oynadığı oyun içinde kayboluyor, görebileceklerimize körleşiyor, birbirimizi eziyor, yeri geldiği zaman yok sayıyoruz. Ne özgürce okuyabiliyor, ne de konuşabiliyoruz. Bazılarımız maddi imkansızlıklar yüzünden eksik kalıyor , ya da susturuluyoruz. 
 
Ne yapmak istediklerimizi yapabiliyoruz, nede olmak istediğimiz gibi olabiliyoruz. Yani kısacası biz kendimiz olmayı bile bazen seçemiyoruz, kim olduğumuzu bilmiyoruz.
 
Etiketler: Gerçekte, kimiz, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı