Serkan KURT GAP ve Kuraklık
Yazı Detayı
14 Ekim 2021 - Perşembe 12:37
 
GAP ve Kuraklık
Serkan KURT
[email protected]
 
 

Güneydoğu Anadolu Projesinin (GAP), 1989 yılında hazırlanan Master Plan ile tarım, sanayi, ulaştırma, eğitim, sağlık, kırsal ve kentsel altyapı yatırımlarını da içine alan bir bölgesel kalkınma projesidir. Bu projeyi dört gözle bekleyen bölge halkı, yetkililerden bir an önce adım atmasını ve projenin hayata geçirilmesini bekliyor. GAP’ın önümüzdeki yıllarda tamamlanmasını arzu ediyoruz. Her yıl siyasi bir söyleme doğru giden GAP’ın ne zaman bitirileceğini henüz kimse bilmiyor. Her yıl bir sonraki yılda tamamlanacağı açıklanıyor. Ancak bir gerçek var ki 32 yıldır Mezopotamya ovası GAP’ın bitirilmesini bekliyor. GAP Mardin ve bölge için hayati öneme sahiptir. 
Güneydoğu Anadolu Projesinin uygulama alanına giren tarım ürünlerinin başında Buğday, arpa, pamuk, kırmızı mercimek, susam, çeltik, Antep fıstığı, üzüm, zeytin, tütün, karpuz, domates, biber ve patlıcan vbtarımsal faaliyetler sonucu elde edilen tarım ürünlerini geliyor. Özellikle kırmızı mercimek ve Antep fıstığı üretiminde Güneydoğu Anadolu Bölgesi büyük bir paya sahiptir. Bu nedenle bölge halkı adeta dört gözle GAP’ın tamamlanmasını ve Mezopotamya ovasının suyla buluşmasına tanıklık etmek istiyor. 
Projenin gecikmesi her yıl geciktirilmesi nedeniyle yaşanan kuraklıkla birlikte bölge halkını zor günler geçirmesine neden oluyor. Ekolojik dengenin giderek bozulmasıyla büyük bir felaketle boğuşan bölge halkı, kara kara düşünüyor. 
Çünkü, kuraklığın hem insan hem de ekolojik denge üzerinde olumsuz sonuçları görülmektedir. Toprakta erozyon oluşumu, balık sahalarında şiddetli daralma, bitki örtüsünün kaybolması, suyun kalitesinde düşme ve hayvanların yaşam sahalarını değiştirmesi kuraklığın doğal denge üzerindeki etkileridir.Kuraklığın nedenleri arasında enlem derecesi, yükselti, coğrafi özellikler, geniş etkili hava kütleleri gibi doğal etkenler sayılabilir. Ancak günümüzde bunlardan çok daha etkili olan neden insanların doğaya verdiği zarar nedeniyle ekolojik dengenin bozulmasıdır.
Kuraklık ile birlikte ciddi çevresel, ekonomik ve sosyal problemler de ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle bölge halkı için GAP ve kuraklık birbiriyle bağlantılı çok önemli etkenler sayılıyor. Kuraklığın sonlandırılması bir nevi GAP’ın tamamlanmasıyla olacak. Artık kimsenin daha fazla bekleyecek hali de kalmadı. Ki zaten böyle devam ederse çiftçileri büyük bir çöküş bekleyecektir. 
Kuraklığa karşı çözüm GAP’tır. Eğer ki bu proje hayata geçirilirse hem bölge halkı hem de ülke büyük bir nefes alacaktır. Daha fazla nefessiz kalmak istemiyorsak, tüm kaygılarınızı bir kenara bırakın ve bölgeye can suyu olun. 

 

 
Etiketler: GAP, ve, Kuraklık, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı