Murat AKGÜL DEVA ile FEDA
Yazı Detayı
26 Haziran 2021 - Cumartesi 14:38
 
DEVA ile FEDA
Murat AKGÜL
mardinhabergazetesi@gmail.com
 
 

Siyasetin gündemi suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamaları ile farklı bir seyirde ilerliyor. AK Parti içinde kazan kaynıyor. Sedat Peker bir sonraki açıklamasında kimi hedef alacak kaygısı, yüksek sesle dillendirilmese de Mardin’den bakıldığında bile partinin içinde ciddi rahatsızlıklar olduğunu görmek mümkün.

 

Ama konumuz Sedat Peker videoları, ifşaları falan değil. Konumuz ülke siyasetinde 20 yıllık AK Parti iktidarı karşısında bölgede trendi yükselenler, trendi düşenler.

 

Ahmet Hoca (Davutoğlu) Liderliğindeki Gelecek Partisi ilk çıktığı gün etkili bir çıkış sergilese de zaman içinde Ahmet Hoca’nın Başbakanlık döneminde kamuoyunda yarattığı profili hep sakat görüldü. Kendisi de bunun farkında olacak ki; bir türlü o dönemden çıkamadı, hatta o döneme tam anlamıyla da giremedi. Bu nedenle toplumda bir güvensizlik sorunu ile karşı karşıya kaldı.

 

Memleket Partisi ile çıkış yapmak isteyen Muharrem İnce de, işlerini halen inceden sürdürme peşinde. Ama gel gör İnce işler peşinde koşmak bu toplumu ikna etmeye yetmiyor. Hele bir de Mustafa Sarıgül var ki; değmeyin videolarındaki keyfine. Kılıktan kılığa girerek siyaset peşine düşmüş durumda.

 

MHP deseniz bildiğiniz gibi. Bölgede bir avuç olarak CHP ile yarışıyor. İYİ Parti bölgede olmasa da özellikle Ege, Karadeniz, İç Anadolu taraflarına sesleniyor. Meral Hanım’dan beklenti büyük. 

 

Bölgenin iktidarını HDP ile AK Parti paylaşıyor. Bakmayın paylaşıyor dediğimize iktidar bölgede HDP, AK Parti HDP’ye muhalefet olarak kalıyor. Ama yapabiliyor mu? Kuşkusuz kayyum atamaları ile HDP’nin önüne çadır kurmakla yapılan muhalefet etki etmiyor. Aksine sürdürülebilir olmayan bu muhalefet yöntemi toplumda ciddi bir düşmanlaştırmanın önünü açarken, AK Parti’li milletvekillerinin etkisizliğini de gözler önüne döküyor.

 

Gel gelelim DEVA’ya. Bildiğiniz üzere eski Ekonomi ve Avrupa Birliği Bakanlıklarında görev almış Ali Babacan liderliğindeki DEVA Partisi ülke genelinde trendi yükselen parti olarak görülüyor. Ülkenin derdine DEVA olma iddiası ile yola çıkan Babacan ve ekibi tam anlamıyla bir çıkış gösteremese de toplumun DEVA’dan beklentisi büyük. Aynı durum Mardin için de geçerli. Ama baktığımızda HDP sadece varlığını değil, aynı zamanda potansiyeli ve tabanını da koruyor. HDP seçmeninde bir ciddi bir kaymadan bahsetmek mümkün değil.

 

O zaman DEVA ne yapmalı? Ya da DEVA ne yapmamalı?

 

DEVA Mardin’de hemen hemen her yerde kendisini gösteriyor. Kimseyi kendisine düşmanlaştırmıyor. Kimse ile düşman olmaya da niyeti yok. Zaten siyaset düşmanlaştırma veya düşmanlıklarla ilerleyen bir şey de değildir. Siyaset demokrasi uğrunda toplumun tüm kesimlerini bir araya getirmek, huzur ve barış ortamını sağlamak için kendini FEDA edebilme sanatıdır.

 

DEVA Mardin’de bunu yapabildi mi?

 

Henüz tam olmasa da bu yönde adımlar attığını söylemek mümkün. Toplumu kucaklamak için tüm kesimlerle bir araya gelmeyi sonucu ne olursa olsun göze alabildiğini söyleyebiliriz.

 

O zaman DEVA kendi içinde FEDA kültürünü daha fazla güçlendirmeli. Her bir DEVA üyesi şırıngaya çekilen insülin misali kendi varlığını topluma FEDA edebilmeli.

 

Geçtiğimiz gün DEVA yöneticileri ile kısa bir yolculuk gerçekleştirdik. Birkaç ziyaret yaptık. Gördük ki; DEVA’da kendini FEDA edebilecek önemli kadrolar yetişiyor. Halen siyasetin acemisi olan bu kadro kendisini toplum ile birlikte güçlendirmeyi önüne koymuş durumda.

 

Peki, DEVA ne yapmalı?

 

DEVA eskinin kirlenmişlerinden uzak durmalı. Eskinin kirlenmemişlerini ise kendi bünyesinde harmanlamalı, kendisi ile birlikte hareket etmeye ikna etmeli. DEVA temiz toplum, temiz siyaset ilkelerini gerçek zeminine yeniden oturtacak kadrolarını oluşturmalı. Bunun için Mardin ve tüm yerellerde siyaset akademilerinin hayata geçirilmesi önem arz ediyor.

 

Hemen olacak bir şey değil tabi ki. Zamanla oturacak tüm bunlar. Ama DEVA öncelikle eskinin kirlenmemişleri ile bir araya gelecek bir zemini bir an önce yaratmaz ise, yarın çok geç olabilir.

 

Naçizane tavsiyem bu yönde…

 
Etiketler: DEVA, ile, FEDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı