Murat AKGÜL DEVA başarabilecek mi
Yazı Detayı
02 Temmuz 2021 - Cuma 13:35
 
DEVA başarabilecek mi
Murat AKGÜL
mardinhabergazetesi@gmail.com
 
 

Bir ülkenin geleceğini düşünerek, kendi içinde bu tür farklı fikirlere açık bir parti olarak yoluna devam edecek olan bir DEVA partisi, yola çıktığında söylediği gibi dertlere DEVA olabilir. Aksi halde tek tip düşüncenin hakim olduğu bir parti olarak yoluna devam edecek ise, zaten ülkede o partilerden çok fazla var. 

DEVA Partisi son günlerde tartışmaların odağına oturdu. Sebebi de Cumhuriyetin ilanının ilk dönemlerinde İstiklal Mahkemeleri tarafından isyancı olduğu iddiası ile asılan Şeyh Sait’e dair yapılan paylaşım. 

Resmi tarih kitaplarında Şeyh Sait Cumhuriyet değerlerine karşı çıkan bir Kürt isyancısı, İngiliz sömürgesini savunan bir hain olarak yıllarca anlatıla durdu. Ama gel gelelim Kürtler ve demokratlar arasında ise, İstiklal Mahkemeleri’nin mağduru, bir Kürt kahramanı olarak görülüyor. 

Bu nedenle de her dönem tartışmaların odağında olan Şeyh Sait’in idam edilmesinin yıldönümünde tartışmaların odağında DEVA Partisi var. 

Tartışmalar DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen’in Şeyh Sait’i andığı paylaşımı ile başladı. Ardından DEVA Partisi Mardin İL Başkanı Mesut Aydoğan’ın paylaşımı ve son olarak da DEVA Partisi Mardin İl Başkanlığı’nın resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşım ile büyüdü. 

DEVA Partisi’nin içinde çok sayıda isim Doğu ve Güneydoğu yönetimlerinin istifa etmesi yönünde çağrılar yaparken, Mardin ve Diyarbakır İl Başkanları paylaşımlarının arkasında durarak, silmedi. 

Şeyh Sait ile ilgili daha önce de benzer tartışmalar yaşandı bu ülkede. Demokratik çerçevede yaşanan bu tartışmalar bazen ağır ifadelerin kullanıldığı, hatta düşüncesini dile getirenlerin ihanet ile suçlandığı ortamlarda gelişti. Eski Başbakanlardan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır ziyaretinde Şeyh Sait’e övgü dolu ifadelerin yer aldığı pankartlar bile asıldı bu ülkede. AK Parti yöneticileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı överken, Şeyh Sait’e benzetti yeri geldiğinde. Yeri geldiğinde Erdoğan ve Şeyh Sait’i aynı pankartta kullandı. Hatta Şeyh Sait’in torunu Abdürrahim Fırat da AK Parti MKYK listesine giren isim oldu. 

Bunlar yaşanırken, sorun olmayan Şeyh Sait bugün DEVA Partisi tarafından dile getirilince her yerden bir ses yükselmesi aslında kötü bir şey değil. Çünkü uzun zamandan bu yana bu ülkede tartışmak, konuşmak, diyalog kurmak unutulan bir şey haline gelmişti. Belki bu vesile ile partiler arasında en aykırı isimleri en aykırı düşünceleri bile savunma imkanı bulabileceğiz. 

DEVA Partisi belki de önümüzdeki günlerde önemli gelişmelere neden olabilecek bir tartışmanın fitilini çaktı. Hepimizin ihtiyacı olan gelişmelerin başında bu tartışma bir vesile olabilir. 

DEVA Partisi yeni kurulan bir parti olması nedeniyle içinde farklı düşünen kişilerin olması doğal olarak görülmesi gereken bir gelişme. İstifalar olabilir, tartışmalar olabilir, hatta kavgalar da olabilir. Ama bu yaşananlar partinin kendisini tasfiye etmesine değil, geliştirmesine sebep olacak gelişmeler olarak değerlendirilmeli. 

Önceki yazımızda bahsettiğimiz FEDA kültürü belki de böyle böyle gelişecek. Yaşananlar DEVA içinde kendi varlığına rağmen kendisini topluma FEDA edebilecek kadroların yetişmesinde bir yol olarak görülmeli ve o şekilde değerlendirilmeli. 

Mesele salt Şeyh Sait paylaşımı, çatlak, kavga, istifa üzerinden değerlendirilirse, DEVA kadrolarına yazık eder. Ama bir ülkenin geleceğini düşünerek, kendi içinde bu tür farklı fikirlere açık bir parti olarak yoluna devam edecek olan bir DEVA partisi, yola çıktığında söylediği gibi dertlere DEVA olabilir. 

Aksi halde tek tip düşüncenin hakim olduğu bir parti olarak yoluna devam edecek ise, zaten ülkede o partilerden çok fazla var. 

Sözün özü; Bir ürünün aslı varken, taklidini kimse satın almaz. 

Naçizane tavsiyemiz bu destur ile hareket edilmesi yönündedir.

 
Etiketler: DEVA, başarabilecek, mi,
Yorumlar
Haber Yazılımı