Dilek DİNÇ "BİZİ ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR"
Yazı Detayı
29 Ekim 2021 - Cuma 13:30
 
"BİZİ ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR"
Dilek DİNÇ
muratdilek492@gmail.com
 
 

Şartlar ne olursa olsun , kazansak ya da kaybetsek bile her daim doğrunun ve haklının yanında olabilmektir dürüstlük . Kimsenin hakkını yemeden doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen insanlardır dürüst kişiler .

Zaman zaman yalan söyleyerek küçük menfaatler elde eden insanlara rastlarız . . Dini inançlarımız da ne olursa olsun dürüst olmamız gerektiğini emreder bize . Peygamberimiz “ Bizi aldatan bizden değildir .” diyerek dürüstlüğün önemini dile getirmiştir .

Kısacası dürüstlük pahalı bir mülktür ve ucuz insanlarda bulunmaz . Hayatımızı dürüstlükten ayrılmadan yaşamalıyız ve herkesin emin olduğu bir insan olmaya gayret etmeliyiz. Dürüstlük hayatımızın her aşamasında asla taviz vermeyeceğimiz bir ilke olmalıdır. Sosyal yaşantımızda ya da iş hayatımızda olsun dürüstlüğü hiçbir zaman elden bırakmamamız gerekir. Dürüst insanlar her ne iş yaparlarsa yapsınlar menfaatleri zedelense bile dürüstlüklerine zarar vermezler. Dini inançlarımızda bize her zaman dürüst olmayı öğütler her zaman.


Dürüst insanlar toplum içerisinde her zaman saygı görür ve herkes onların sözlerine değer verilir..Toplum dürüst insanlara her zaman güvenilir  ve onları el üstünde tutar. Dürüst insan olmanın en önemli şartlarından biri yalan söylemesidir.Yalan söyleyerek başkalarını kandıran bir insanın dürüstlüğünden söz etmek mümkün değildir bile...

Dürüstlük şartlara göre davranmayı kabul etmez. O bir yaşam şeklidir. Çıkarlara göre hareket etmek dürüstlük değildir. Gerçek manada dürüst bir zarar göreceğini bilse bile doğruları haykırmaktan vazgeçmez her zaman.Toplum olarak huzurlu, mutlu ve güven içinde bir hayat sürebilmek için hepimiz birbirimize karşı dürüst davranmalıyız. Aksi halde hiç kimse kendinden başkasına güvenemez ve şüpheler peşimizi bırakmaz.

 
Etiketler: "BİZİ, ALDATAN, BİZDEN, DEĞİLDİR",
Yorumlar
Haber Yazılımı