Rozerin YAMAN BİTMEZ SENİN ÇİLEN KIZILTEPE
Yazı Detayı
22 Ağustos 2021 - Pazar 14:59
 
BİTMEZ SENİN ÇİLEN KIZILTEPE
Rozerin YAMAN
mardinhabergazetesi@gmail.com
 
 

Kızıl bir tepenin üzerine inşa edilirken, kimse tahmin etmedi bu kadar büyüyeceğini, kalabalık olacağını. Kimse büyüdüğünde tozu, çamuru, bozuk yollarını da öngörmedi. Gelişti, büyüdü, şehir oldu, binalar dikildi, yollar, köprüler, otogar, adliye derken bir şehir için gereken her şey inşa edildi. Koca şehrin Kosar köyünden başlayan hikayesi özetle bu. Şimdi oldu Kızıltepe isminde koca bir şehir. 


Ancak bitmek bilmeyen çamur deryası, bozuk yolları, toz havası her şeyin önüne geçiyor. Yollarının tamiri bitmiyor mesela, kışın çamur banyosu, yazın toz sefası vazgeçilmezi Kızıltepelinin.

 

Her gelen yönetim başka bir yeri bozdu başka bir tarihi yok etti ama hiçbiri çözüm olmadı. Ne yaptılar ne de yok edebildiler. Öyle kalakaldı çekilmezliği ile.


Yıllardan beri bitmeyen tozlu ve çamurlu yolların çilesi herkesin canına tak etme aşamasına geldi. Oysa ki tarihi konumu ve tarımı ile en değerli ilçemiz olan Kızıltepe bunları haketmiyor daha güzel ve daha temiz yolların yapımı bu kadar zor olmamalı.

 

Daha bir yeri tamamlamadan başka bir yeri bozmaları yetmezmiş gibi bu sefer meydanın tamamını inşaat haline getirdiler. Kızıltepe esnafının duruma tepki göstermesine rağmen çalışmalar henüz bitirilmedi. 


Bir yeri yapmak özellikle bir şehrin ya da bir ilçenin merkezi konumu olan bir yeri yapmak neden bu kadar uzun sürüyor?


Halktan beklentiler olunca Avrupa sistemi örnek gösterilirdi. Peki hizmet ederken neden Avrupa sistemi örnek alınmıyor?

 

Pandemi dolayısı ile dükkan kiralarını ev kiralarını ödeyemez hale gelen ilçe esnafı tam pandemi kısıtlamaları kaldırıldı normalleşmeye geçildi sevincini yaşarken şimdi de toz ve çamur engeline takıldı. Reva mı? Değil tabi ki...

 

Giyimciler toz içinde kalan mallarını satamıyor gıda sektörü toz ve çamur içinde kim yemek yemeyi ister diyerek tepki gösteriyor ama kimse ne görüyor ne de duyuyor.

Çare belli... Disiplinli bir yönetim ile disiplinli bir çalışma modeli. Bunları ortaya koyamayan bu iş yürümez. 

Naçizane tavsiyemiz; yol-meydan çalışmalarının akşam serinliğinde yapılması ve hızlandırılması. Aksi halde bir tarafta insan sirkülasyonu bir tarafta esnaf başka bir tarafta yol-meydan çalışması bir arada gitmez. Esnafın dükkanını kapattığı, halkın evine çekildiği saatlerde uygun anlar belirlenerek yapılacak bir çalışma çok daha verimli olabilir. Eğer ki; bu mümkün değilse bu işi hızlandırmak ve şehrin kalbi olan Cumhuriyet Meydanını bir an önce tamamlayarak, hizmete sunmak gerekiyor.

Aksi halde toz sosunda yemek yiyip, üstüne çamur tatlı alan vatandaş da tozlu kreasyon kıyafet satmak zorunda kalan esnaf da yaşadıklarını unutmaz...

 
Etiketler: BİTMEZ, SENİN, ÇİLEN, KIZILTEPE,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı