Kadir KERİMOĞLU BEŞİKTAŞ ZORU BAŞARDI
Yazı Detayı
19 Mayıs 2021 - Çarşamba 12:13
 
BEŞİKTAŞ ZORU BAŞARDI
Kadir KERİMOĞLU
mardinhabergazetesi@gmail.com
 
 

BEŞİKTAŞ TARİHİNİN EN ZOR SEZONUNU ÇİFTE KUPA İLE  TAMAMLAYARAK TARİH YAZDI

   Süper lig’te 2020/2021 sezonu pandemi’nin zor şartları altında başlamıştı. Bir önceki sezon küme düşme kaldırıldığı için lig 21. Takımla oynanacaktı. 36 hafta sürmesi gereken sezon 42 hafta sürecekti. 11. Eylül 2020 başlayan lig 11 Haziran 2021 tarihinde başlayacak olan Avrupa futbol şampiyonası için haftada 1. Maç ile oynanılırsa temmuz ayına kadar sürebilirdi. TFF. Normal ligi 15 Mayıs 2021 tarihinde bitirilmesi ve hafta içine de maç kayarak bu sezonun ne kadar zor geçeceğini o dönemde ipucunu vermişti. Bir taraftan pandemi diğer taraftan küluplerimizin maddi sıkıntılarına TFF’ nin kulüplere koyduğu transfer limiti ve uefanın satığın kadar alabilirsin mali Kriterleri kulüplerimizin elini kolunu bağlamıştı, çoğu kulüp transfer yapmayı bırakıp bütçeyi açmak için elindeki satmanın derdine düşmüştür. Sezon öncesi Beşiktaş kısıtlı olan kadrosundan Caner, Gökhan, Burak YILMAZ, Roco, Loris KORİUS, Victor RUİZ, Padro ROBOCHO, Cevin BOCTERG, Umut NAYIR,  Diaby gibi birçok oyuncu ile yolarını ayırmak zorunda kalmış ve yerlerine kısıtlı bütçe ile mütevazı bir kadro kurarak lige başlamıştı. Ve daha transfer yapmadan sezonu açmış önce şampiyonlar ligi ön eleme daha sonra Uefa ön eleme maçlarında üst üste hayal kırıklığı yaşatan sonuçlar alarak herkese yeni sezonun Beşiktaş için bir kabus gibi geçeceğini dedirtmiştir.

 Ligin 1.  Haftasında toplamasında Trabzon sporu 3-1 yenmesine rağmen ard arda yaşanan puan kayıpları Beşiktaş taraftarlarına eyvah ne oluyor dedirtmiştir ki Abubokar, Raşit XEZAL, rozeir transferi geldi. Yapılan bu transferler asla gidenlerin yerini doldurulmayacağını ve bu sezonun Beşiktaş için çok zor geçeceği herkes tarafından yorumlanıyordu ve Beşiktaş için lig 7. Haftada yeniden başlamıştı Başakşehir ve ardından oynayacak Fenerbahçe maçları Beşiktaş için ya tamam ya devam niteliğinde maçlar idi bu kadroya birde 6,7 oyuncusunun virüs testleri pozitif çıkınca Beşiktaş kadro kurmakla zorlanarak çıktı.

   Belki de çaresizlik Beşiktaş’ı kamçılamış takım ruhu, hırs ve büyük bir arkadaşlık ortamı oluşturmaya vesile olmuştu ve çok eksik çıktığı Başakşehir ve Fenerbahçe derbilerin’den zaferle ayrılarak herkesin dikkatini çekmiş hasta ve sakat oyuncular dönmüş yeni transferler de takıma uyum sağlayınca Beşiktaş Sergen YALÇIN yönetiminde adeta rakiplerini korkutmaya başlamıştı. Ve haftalar geçtikçe Sergen YALÇIN ve oyuncular olağan üstü bir perfonmans göstermeye devam ediyordu. Türk futbol tarihinin en zor sezonu oynuyordu haftada 3 maç  ve Türkiye kupası maçları türübün’de seyirci yoktu. Takımlardaki oyuncularının dönem dönem Corona testleri pozitif çıkması federasyonun ne olursa olsun maça çıkılacak maça çıkamayan takım hükmen yenik sayılacağı kararı kulüplerin elini kolunu bağlamıştı. Ve lig son haftalara doğru gelirken zor sezon haftada 3. Maç herkesi yormuştu. Sezonun son haftalarında Beşiktaş Sergen YALÇIN yönetimin’de herkesi yanıltmış ve son haftalara şampiyonluğun en büyük adayı haline getirmiş Türkiye kupasında da final oynayacaktı.

 Tüm spor kamuoyu Beşiktaş’ın Hatay sporu 7-0 yendiği maç sonrası Beşiktaş’ın şampiyonluğunu garantilendiğini yazarken Beşiktaş Galatasaray derbi’si ve Fatih Kara Gümrük maçlarındaki Şok yenilgileri son haftaya 3 büyük takımı şampiyonluk potasına sokmuş  ve ligin son haftası Türk futbol tarihinin en zor sezonu ve en kritik haftası oynanacak ve  hat ta ikili averaj hatta üçlü averaja ve gol averajı olmak üzere futbol kurallarının her sonucuna açık bir hafta idi. Nitekim son hafta maçlar birinci dakikadan son düdüğe kadar şampiyonluğun el değiştirebilecek heyecanı ile geçmiş ve çalınan son düdükte tarihin en son sezonunda Beşiktaş kısıtlı kadrosu ile zoru başararak 2020/2021 sezonunu hem de bir gol avansı ile şampiyon tamamladı.

Ardından aynı şehir ve aynı statta Antalya sporu Türkiye kupası finalin de yenerek Türkiye kupasını da müzesine götürüp zorlu sezonu iki kupa ile tamamladı.

Beşiktaşının Bu başarısını bende kutluyorum ve şampiyonlar liginde başarılar diliyorum.

 
Etiketler: BEŞİKTAŞ, ZORU, BAŞARDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı