Murat AKGÜL AK Parti’nin ağır topları DEVA ile ne görüşüyor?
Yazı Detayı
13 Ağustos 2021 - Cuma 11:30
 
AK Parti’nin ağır topları DEVA ile ne görüşüyor?
Murat AKGÜL
mardinhabergazetesi@gmail.com
 
 

Çok yakında AK Parti’nin Mardin’deki kurucu isimlerinden birinin DEVA Partisi’ne geçtiğini duyarsanız şaşırmayın. Buna kurucu üyelerini de ekleyebilirsiniz. 

Bugünlerde Mardin’de bir sessizlik hakim. Mardin’de derken Mardin siyasetinde. “Bu sessizlik pek hayra alamet değil” der dediğinizi duyar gibiyim. Ama öyle değil. 

Bu aralar yaşanan sessizlik siyasetin merkezindekilerin yaptıkları kimi ittifak görüşmeleri ve transfer görüşmeleri ile ilgili.

Bu transfer görüşmelerinin merkezinde DEVA Partisi var. Hedefindeki isimler ise, AK Parti’nin Mardin’deki ağır topları diyebileceğimiz isimler. Kimler yok ki? Mesela çok yakında AK Parti’nin Mardin’deki kurucu isimlerinden birinin DEVA Partisi’ne geçtiğini duyarsanız şaşırmayın. Buna kurucu üyelerini de ekleyebilirsiniz. 

Ama bu kadarla sınırlı değil. Sıkı durun şimdi. Bu isimler arasında bir dönem AK Parti’de milletvekilliği yapmış olan bir isim de bulunuyor. DEVA’nın halen görüştüğü farklı isimler de bulunuyor. Bu isimler ile görüşmeler sadece Mardin üzerinden yapılmıyor. Ankara’dan da bu isimlerle diyalog halinde olan DEVA kadroları var. Buluştukları ortak nokta ise, Kürt sorununda demokratik çözümü savunuyor olmaları. AK Parti’nin bu ağır topları Kürt sorununun Mecliste oluşturulacak bir komisyon ile ele alınıp, konuşulması ve çözülmesini hedefliyor. Bir diğer ortak noktaları ise, parlamenter sisteme geri dönüş. Güçlü bir parlamenter sistemi savunuyorlar. Sesleri yüksek çıkmıyor ama etkileri yüksek sesle olacak gibi duruyor. 
Anlayacağınız kopuş büyük. Ama sessiz. 

AK Parti Mardin İl teşkilatının da bundan haberi olduğu söyleniyor. Ancak şimdilik izleme halindeler. Yapılacakları görmek, ona göre adımlar atmak istiyorlar. 

Ama DEVA’daki kadrolar iddialı. Çok yakın bir zamanda bu ağır toplara takılacak rozetlerin fotoğrafları boy boy paylaşılacak deniliyor. 

Bu gelişmeler önümüzdeki dönem siyasette kıran kırana bir mücadele ve transfer sezonunun başlayacağını gösteriyor.

 
Etiketler: AK, Parti’nin, ağır, topları, DEVA, ile, ne, görüşüyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı