Reklamı Geç
HABER DETAY
ABD Tarım Bakanlığı’ndan Türkiye raporu: Kuraklık arpa ve buğdayı vurdu, ithalatta rekor kırılacak
Raporda, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde etkili olan kuraklığa dikkat çekilerek, ithalatın artacağı tespitine yer verildi.
04 Ağustos 2021 - Çarşamba 16:38
dünya

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA), Türkiye’nin tahıl ve yem üretimine ilişkin bir rapor kaleme aldı. 27 Temmuz tarihli raporda, Türkiye’de bu yıl yaşanan kuraklık ile buğday ve arpadaki düşük rekoltelere ve Türkiye’nin ithal ettiği ürün miktarının artacağına dikkat çekildi.

Raporda, Türkiye’de 1 Ekim 2020 ile 30 Haziran 2021 arasında ortalama yağış miktarının 396,2 mm olduğu belirtilerek, bu yağış miktarının uzun dönem ortalamasından yüzde 24, geçen yıldan ise yüzde 23 daha az olduğu kaydedildi.

KURAKLIK NEDENİYLE YÜZDE 50 FİYAT ARTIŞI

Türkiye’de bu yılki hasadın neredeyse yarısının tamamlandığı belirtilen raporda, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde etkili olan kuraklık nedeniyle buğday fiyatlarının arttığı açıklandı. Bir ton durum buğdayının 2750 TL olduğu belirtilen raporda geçen yıla göre fiyat artışının yüzde 50 olduğu belirtildi.

VERİM KAYBI YÜZDE 70’E ULAŞTI

Bu yılki mayıs ayının son 50 yılın en sıcak mayıs ayı olduğu hatırlatılan raporda bazı bölgelerde verim kayıplarının yüzde 70’e ulaştığı kaydedildi.

BUĞDAYDA İTHALAT REKORU

Ayrıca ABD Tarım Bakanlığı’nın bu sezon Türkiye için rekolte tahmini 16.5 milyon ton oldu. Nisan ayındaki tahmin ise 17.6 milyon tondu.

Bakanlığın Türkiye’deki buğday tüketim tahmini geçen yıla göre 1.4 milyon ton artışla 22 milyon ton oldu.

Sözcü’nün haberine göre buğday için ihracat tahmini 6 milyon ton, ithalat tahmini ise 11.5 milyon ton oldu. Bu ithalat seviyesi Türkiye için yeni bir rekor anlamına geliyor.

ARPA REKOLTESİNDE BÜYÜK DÜŞÜŞ

Ayrıca arpa rekoltesi için 7.5 milyon ton olan tahminin 4.5 milyon tona düştüğü belirtildi. Buna göre arpa üretim tahmini mayıs ayına göre yüzde 40 azaldı.

Bu yıl Türkiye için arpa tüketimi tahmini, üretimde geçen yıla göre keskin düşüş nedeniyle 7,5 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu tahmine göre Türkiye’nin 2.75 milyon ton arpa ithal edeceği hesaplandı.

MISIR VE PİRİNÇ

Mısır üretim tahmini 6.8 milyon ton olarak gerçekleşirken, ABD Tarım Bakanlığı’nın Türkiye için mısır ithalat tahmini 2.8 milyon ton, pirinç ithalat tahmini ise 450 bin ton olarak kaydedildi.


Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.