WHO'dan Omicron alarmı: Ciddi sonuçlara yolaçabilecek küresel enfeksiyon riski var
Haber
29 Kasım 2021 - Pazartesi 16:31
 
WHO'dan Omicron alarmı: Ciddi sonuçlara yolaçabilecek küresel enfeksiyon riski var
Birçok ülke ilk tespiti Güney Afrika'da yapılan Covid-19'un Omicron varyantı nedeniyle Afrika ülkelerinden seyahate sınırlamalar koymaya devam ediyor. Japonya Başbakanı Fumio Kishida, 30 Kasım’dan itibaren ülkeye yabancıların girişinin yasaklandığını açıkladı. Küresel risk uyarısı yapan WHO "aşı" çağrısı yaptı
- Haberi
WHO'dan Omicron alarmı: Ciddi sonuçlara yolaçabilecek küresel enfeksiyon riski var

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization-WHO), Koronavirüsün (Covid-19) Omicron varyantının uluslararası yayılma olasılığının yüksek olduğunaa dikkat çekti. WHO bazı bölgelerde "ciddi sonuçlara" yol açabilecek "çok yüksek" küresel enfeksiyon dalgalanması riski oluşturduğu uyarısında bulundu.

Çok hızlı yayıldığı kaydedilen Omicron varyantına dair WHO’den yapılan açıklamada, bütün üye ülkelere yüksek risk içeren gruplara yönelik "aşı" uygulamasının artırılması çağrısı yapıldı.

Yeni varyantla ilgili genel küresel riskin çok yüksek olduğu vurgulanan açıklamada, Omicron mutasyonunun pandeminin seyriyle ilgili potansiyel etkileri açısından benzeri görülmemiş sayıda mutasyon artışlarına sahip olabileceği ifade edildi.

Açıklamada, "Yeni varyantla ilgili genel küresel risk, çok yüksek olarak değerlendiriliyor” denildi.

Mevcut aşılar etkili mi?

Omicron’a bağlı ölüm vakası rapor edilmediği kaydedilen açıklamada, bu varyantın piyasadaki mevcut aşılara yönelik tepkisine ilişkin daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin altı çizildi.

Açıklamada, artan vakaların sağlık sistemleri üzerinde ağır baskılara yol açabileceği, ölü sayılarının özellikle aşılanma oranın az olduğu ülkelerde daha fazla artabileceği uyarısı yapıldı.

WHO bir önceki açıklamasında daha ılımlı bir ifade kullanarak, Omicron varyantının, daha hızlı yayıldığına ve Delta dahil olmak üzere Covid-19'un diğer varyantlarına kıyasla daha şiddetli hastalığa neden olduğuna dair net bir kanıt olmadığını kaydetmişti.

Bilim insanları, Omicron varyantının karakteristik özelliğini ortaya koymak için iki haftaya ihtiyaç duyduklarını belirtiyor

İlk vakaların tespiti

Omicron ilk olarak Güney Afrika'da tespit edilmişti. Omicron'u Güney Afrika'da ilk tespit eden Dr. Angelique Coetzee, yeni virüsün yaşlılara nasıl zarar verebileceği konusunda endişeli olduğunu kaydetti. Aralarında aşırı yorgunluktan şikayet eden farklı etnik kökenlere sahip gençlerin ve nabzı çok yüksek olan altı yaşında bir çocuğun bulunduğunu belirten Coetzee, onlardan hiçbirinin tat veya koku kaybı yaşamadığını bildirdi. Güney Afrika Tabipler Birliği üyesi 33 yıllık pratisyen hekim, "Semptomları daha önce tedavi ettiklerimden çok farklı ve çok hafifti" dedi.

Coetzee, 18 Kasım'da, tamamen bitkin haldeki dört aile üyesinin Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine ülkenin aşı danışma komitesini bilgilendirdi.

Güney Afrika'dan tepki

 

Bu arada Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Omicron varyantı nedeniyle seyahat yasağı uygulayan ülkelerin kararını eleştirdi, Omicron varyantı nedeniyle seyahat kısıtlamaları uygulamaya başlayan ülkelerden geri adım atmalarını istedi. Cyril Ramaphosa, ulusa sesleniş konuşmasında, Güney Afrika'ya uygulanan seyahat kısıtlamalarını "haksızlık" ve "ayrımcılık" olarak nitelendirdi. Omicron varyantının, dünyadaki aşı eşitsizliğine karşı bir 'uyarı' olarak algılanması gerektiğini belirten Ramaphosa, "Herkes aşı olmadan, hiç kimse tam güvende olmayacak. Ülkemize ve Güney Afrika'daki kardeş ülkelere seyahat kısıtlamaları uygulayan tüm ülkeleri, ekonomilerimize ve halkımızın geçim kaynaklarına daha fazla zarar vermeden, kararlarından acilen geri dönmeye ve kısıtlamaları kaldırmaya çağırıyoruz. Bir avuç ülkeye seyahat yasakları getirmenin bu varyantın yayılımını durduracağına inanmak saflık olur. Dünyanın geri kalanını kapatan bir ada ülkesi değilseniz bu virüs dünyaya yayılacaktır" dedi.

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (Africa CDC) Direktörü Dr. John Nkengasong da, yaptığı açıklamada, genel olarak Kovid-19 salgını sürecine bakıldığında, seyahat yasaklarının, virüsün yayılmasını yönetmede çok az amaca hizmet ettiğinin görüldüğünü belirtti.

Nkengasong, Omicron varyantı nedeniyle kıtanın bazı ülkelerine uygulanan seyahat yasaklarının gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye, İngiltere, ABD, Kanada, Almanya, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de bulunduğu çok sayıda ülke, 25 Kasım'da Omicron varyantının tespit edilmesini takiben Güney Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere bazı Afrika ülkelerine seyahat kısıtlamaları getirmişti.

Japonya'dan giriş yasağı

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, 30 Kasım’dan itibaren ülkeye yabancıların girişinin yasaklandığını açıkladı.

İngiltere'de yeni önlemler

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, mağaza ve toplu taşıma araçlarında maske takılmasının tekrar zorunlu hale getirildiğini açıkladı. Ülkeye giriş yapan herkesin iki gün sonra PCR testi yapmasına zorunluluk getirilirken, test sonucu negatif çıkana kadar bu kişilerin kendilerini tecrit etmeleri şartı getirildi.

 

 

 

Kaynak: Euronews

Kaynak: Editör:
Etiketler: WHO'dan, Omicron, alarmı:, Ciddi, sonuçlara, yolaçabilecek, küresel, enfeksiyon, riski, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı