Usta ve Kalfalar ‘İslamiİlimler Akademisi’nde buluşuyor
Haber
07 Ekim 2021 - Perşembe 14:59
 
Usta ve Kalfalar ‘İslamiİlimler Akademisi’nde buluşuyor
Köklü bir geleneğin simgeselleştirdiği “medrese” ile modern ve postmodern yaklaşımların kavramsallaştırdığı “İslami İlimler/ İlahiyat Fakülteleri”nin karşılaşma ve işbirliğine imkân sunan ‘Artuklu İslami İlimler Akademisi’ hayata geçirildi.
eğitim Haberi
Usta ve Kalfalar ‘İslamiİlimler Akademisi’nde buluşuyor

Yaklaşık10yılöncesivilalanda“Akademi-MedreseBuluşmaları”adıylabaşlatılançalışma, MardinArtuklu Üniversitesi bünyesinde  “Artuklu İslami İlimler Akademisi” olarak somut bir programa dönüştü.

Kendi coğrafyasının gelişmesine katkı sunabilecek entelektüel zihinlere sahip genç akademisyenleri, alimleri yetiştirmeyi planladıklarını ve bu program ile başta ülkemiz olmak üzere geniş bir coğrafyada akademiye alternatifler sunma ve canlılık kazandırmayı hedeflediklerini belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü; “Artuklu İslami İlimler Akademisi ile lisans düzeyinde eğitim gören gençlerimize, 3 yıllık bir program çerçevesinde haftalık dersler, seminerler, okuma ve proje kampları ile derinlikli teorik bir alt yapı kazandırılacaktır. Bu süre zarfında programa katılan öğrencilerimize Arapçanın yanında İngilizcenin de öğretilmesi planlanmaktadır. Program katılımcıların araştırma ve yazma becerilerinin artırıldığı danışmanlar gözetimindeki çalışmalar ile tamamlanacaktır” dedi.

Artuklu İslami İlimler Akademisi’nin hayata geçirilmesindeki temel güdünün, yaşadığımız coğrafyada tam anlamıyla bir sömürüye dönüşen zihinsel, kültürel ve sanatsal dayatmaların olduğunu ifade eden Rektör, “Dayatmaların en belirgin göstergesi varlık ve bilgi kategorilerinin adlandırılması ve sınıflandırılmasında İslam’a ait olanın parantez içine alınarak nesneleştirilmesi ve etkisizleştirilmesidir. Mardin Artuklu Üniversitesi olarak, bu kültürel ve entelektüel sömürüyü alt  etmeye yönelik kavramsallaştırmalar ve ortak çabalarla İslam Dünyasında edilgenleşmenin/ nesneleşmenin önüne geçilebilme imkânlarını araştırıyoruz. Bu “imkân”ın; “bilginin; ilim, irfan ve hikmet denkleminde yeniden üretilmesi” ve ‘kendi coğrafyasının zengin ilmi ve kültürel sermayesini dikkate alan ve değerlendiren, akl-ı selim,kalb-i selim ve zevk-i selim sahibi akademisyen/alimler yetişmesi’ ile gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Faaliyete geçirdiğimiz Artuklu İslami İlimler Akademisi’nin de bu düşünce ile zihin ve gönül dünyamızda tarif edilmez bir heyecana sebep olduğunu söyleyebiliriz.” Diye konuştu.

Programın, Mardin Artuklu Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ve Mardin İl Müftülüğü ortaklığında yürütüleceğini ve Uluslar arası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği (UMAD) ile Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV) tarafından desteklendiğini belirten Rektör, Programı başarıyla bitiren öğrencilere programa katıldıklarına dair sertifika verileceğini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Usta, ve, Kalfalar, ‘İslamiİlimler, Akademisi’nde, buluşuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı