Sıcak Havalarda Yüksek Tansiyona Dikkat!
Haber
16 Temmuz 2020 - Perşembe 13:23
 
Sıcak Havalarda Yüksek Tansiyona Dikkat!
Uzmanlar Tansiyon Hastaları Sıcak Havada Dışarı Çıkmamaları Konusunda Uyarıyor.
sağlık Haberi
 Sıcak Havalarda Yüksek Tansiyona Dikkat!

Mardin’de artan hava sıcakları nedeniyle sağlık uzmanları yüksek tansyon hastaları dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.41 dereceye kadar hava sıcaklarının artığı Mardin'de yüksek tansiyon hastaları için dışarı çıkmak riskli oluyor.

 Hava sıcaklıklarının artması, özellikle tansiyon ve kalp hastaları açısından bazı riskleri de beraberinde getirdiğini belirten uzmanlar,” Sıcak ve bunaltıcı havalarda pek çok kişi tansiyon yüksekliğinden, havanın kendisini bunalttığından ve göğüs kafesine baskı yaptığından şikayet ediyor. Sıcak havalarda tansiyonu dengede tutmanın ve kalp sağlığını korumanın yolları hakkında bilgiler verdi.

Sıcaklar tansyonu yükseltiyor

Mevsim geçişleri sağlıklı oldukları kabul edilen bireylerde dahi birtakım değişikliklere neden olduğunu aktaran uzmanlar,”  Uzun süren ve kondisyon olarak güçsüz kalınan kış aylarından sonra yaz mevsimine geçişte hipertansiyon, kalp yetersizliği, kapak hastalığı, kalp damar hastalığı olanların çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Tansiyon hastalarının ilaç kullanımını ihmal etmemesi, doktora görünerek ilaç ayarlarını yaptırmaları ve tansiyonlarının çıkmasına neden olabilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınmaları gereklidir.”

Sıcaklar Aort damarı yırtılmalarına neden olabilir.

Tansiyon; kalbin kanı vücuda dağıtmak için kullandığı bir güç olduğunu belirten Uzmanlar,”  Hipertansiyon dünyada önlenebilir ölüm nedenleri içerisinde bir numaralı risk faktörüdür. Normal kan basıncı; büyük 120 mmhg küçük 80 mmhg ve altındadır. Bunun üzerindeki değerler “hipertansiyon” olarak tanımlanır. Hipertansiyon hastalığı tedavi edilmediğinde ölümcül olabilecek kalp krizi, felç, beyin kanaması, böbrek yetersizliği, aort damarı yırtılmalarına neden olabilir. Bu yüzden tedavisi ciddi önem taşır. Tanısı konulan ve ilaç tedavisi başlanan hastalar yaşam tarzı değişikliği ile birlikte ilaç tedavisine ömür boyu devam etmelilerdir. Bu kişiler günlük tuz tüketiminin 4-6 gr arasında tutulmasına, sebze e meyve ağırlıklı beslenmeye, düzenli egzersiz yapmaya, alkol ve sigara kullanımının bırakılmasına özen göstermelidir. Özellikle yaz aylarında hipertansiyon hastalarının diğer kalp hastalarında olduğu gibi daha dikkatli olmaları gerekir. Güneşin etkisinin yoğun olduğu öğle saatlerinde dışarıda olmamaları, daha sık tansiyon kontrolü yapmaları, yağlı ve tuzlu gıdalardan kaçınmaları gerekir.”ifade ettiler

 

Huzurlu bir yaşam tarzı ve yüksek moral kalp krizi riskini azaltır

Yaz ayları, tansiyon ve kalp hastaları için yaşam tarzlarına dikkat ettikleri takdirde kış aylarına göre daha az riskli olduğunu vurgulayan uzmanlar,”  Yaz mevsiminin getirdiği yüksek moral, kalp hastaları için açık alanda gerilimden uzak yaşamaları avantaj sağlamaktadır. Kış aylarının soğuk havalarında yaşanan, damarlarda spazm gelişme riski ortadan kalkmaktadır. Ancak yazın getirdiği bu rahatlık, beraberinde birçok riskleri de getirmektedir.”

 

İdrar söktürücü ilaç kullanan hastaların yeterli miktarda sıvı almaları önemli

Sıcaklarla birlikte havada nem oranı da arttığına dikkat çeken Uzmanlar,” Bu da su ve minerallerin kaybına yol açmaktadır. İdrar söktürücü ilaç kullanan hastalar buna çok dikkat etmeli ve yaz başlangıcında doktoru ile görüşerek bu ilaçların dozunu ayarlamalıdır. Terlemeyle birlikte vücutta kaybolan sıvı kan akışkanlığında azalma ve koyulaşmaya neden olmaktadır. Sıcak ortamda, kendini soğutmak amacıyla kan cilde hücum etmektedir. Kalbin aşırı çalışması istenmeyen kalp krizi, ritim bozuklukları ve ani hastaneye yatmayı gerektirecek kalp yetersizliğine yol açabilmektedir.”bilgisini aktardı

 

Su ihtiyacının dengelenmemesi kalp yetersizliği nedeni

Uzmanlar” Yaz meyve ve sebzelerinden doğru yaralanmak gerekmektedir. Bunlar bol su ve mineral hatta antioksidanlar içerdiklerinden kalp hastaları içinde çok yararlıdır. Sağlıklı bireyler içinde geçerli olan bol su içimi kalp hastaları içinde geçerlidir. Günde 2-2,5 lt sıvı tüketilmesi önerilir.”

 

Güneşin etkisinin azaldığı serin saatlerde yapılan egzersiz kalp sağlığını korur.

Egzersiz, tansiyon ve kalp hastaları için önerilen başlıca tedavi unsurlarından birisidir. Önerilen egzersizlerin başında gelen yürüyüş için elverişli zaman sıcak yaz aylarında serin saatlerde olmalıdır. Bu da sabah serin saatler veya güneşin etkisinin azaldığı akşamüstü saatleridir. Özellikle sıcak saatlerde aşırı efordan kaçınılması gerekmektedir. Her bireyin egzersiz kapasitesi ve hastalığı farklı derecelerde olduğundan egzersizin ölçüsü doktor ve hasta görüşmesi sonrasında belirlenmelidir.”şeklinde önemli açıklamalarda bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Sıcak, Havalarda, Yüksek, Tansiyona, Dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı