Merkez Bankası'ndan 'döviz kuru' açıklaması
Haber
23 Kasım 2021 - Salı 18:01
 
Merkez Bankası'ndan 'döviz kuru' açıklaması
'Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.'
ekonomi Haberi
Merkez Bankası'ndan 'döviz kuru' açıklaması

Merkez Bankası, "Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir." açıklamasını yaptı.

Türk Lirası'nın döviz karşısında tarihi değer kaybetmesinin üzerine bankaların ve döviz bürolarının işlem yapmayı durdurmasının üzerineTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi: 

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.

Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Merkez, Bankası'ndan, 'döviz, kuru', açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı