Medeniyetler Beşiği Mardin'i Görmeniz için Nedenler
Haber
28 Eylül 2021 - Salı 09:46
 
Medeniyetler Beşiği Mardin'i Görmeniz için Nedenler
Mardin etkileyici mimarisiyle görenleri büyüleyen yerler arasında bulunuyor. UNESCO ‘’Dünya Kültürel Miras Listesi’’ adayı olan Mardin, ziyaretçilerine eşsiz deneyimler yaşatıyor.
Kültür- Sanat Haberi
Medeniyetler Beşiği Mardin'i Görmeniz için Nedenler

 
Tarihi Yerler

 
Pek çok farklı kültür, din, adet ve geleneğe ev sahipliği yapan Mardin, kültürel ve tarihi mekanlar açısından son derece zengin bir yer olarak ön plana çıkıyor. Mardin’i ziyaret ettiğiniz zaman birçok tarihi yeri keşfedebilirsiniz. Sümer, Mitanni, Hitit ve Roma gibi daha birçok farklı döneme ait olan eserleri yakından görerek tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

 
Doğal Yerler

 
Mardin’deki tarihi gezinizi yaparken kendinizi bir anda büyüleyici bir doğa ile birlikte bulabilirsiniz. Ova manzarasının yer aldığı şehirde aynı zamanda platolar ve mağaralar da görebilirsiniz. Gümüşova, Deniz ve Linyevri Şifa Mağarası gibi yerleri gezebilirsiniz. Aynı zamanda kaplıcalar ve hamamlar da Mardin’i ziyaret etmeniz için en önemli yerlerdendir. 

 
Festivaller

 
Farklı deneyimler elde edebileceğiniz Mardin’de festival tutkunları için de alternatifler vardır. Mardin Uluslararası Sirk Festivali, Kiraz Festivali, Film Festivali ve Uçurtma Festivali gibi birçok etkinlik bulabilirsiniz. Şehrin taş görünümünü renklendiren bu tür festivallerde keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. 

 
Uluslararası festivallerin yanı sıra bu yöreye özgü olan Mardin Bienali ve Harire şenlikleri de düzenlenir. Biena şenliği her mayıs ayında düzenlenen festivallerdendir. Bu şenlik içerisinde her yıl farklı bir tema belirlenir. Temaya göre belirlenen özel eserler bir aylık süre boyunca sergilenmeye devam eder. 

 
Lezzetli Mutfak

 
Mardin’e özgü olan yemekleri burada en iyi şekilde tadabilirsiniz. İşkembe dolması ve Mardin usulü içki köfte gibi özel lezzetler ile seyahatiniz için ufak bir mola verebilirsiniz. Yöresel lezzetlere denk gelebileceğiniz Mardin ziyaretinizde bol bol et, baharat ve farklı usullerde hazırlanan yemeklerle tanışabilirsiniz. 

 
Çarşı ve Sokaklar

 
Eşsiz deneyimler yaşayabileceğiniz Mardin tarihi görünümü ile dikkat çeken çarşıları ve sokaklarıyla da dikkat çeker. Mardin otelleri arasından seçiminizi yaparak çarşı ve sokaklara yakın bir konumda konaklayabilir, hediyelik eşyalar ve yöresel baharatlara da denk gelebileceğiniz çarşılarda keyifli bir şekilde vakit geçirmeye başlayabilirsiniz. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Medeniyetler, Beşiği, Mardin'i, Görmeniz, için, Nedenler,
Yorumlar
Haber Yazılımı