Mardin-Midyat Bölünmüş Yolunda Temel Atıldı
Haber
16 Haziran 2021 - Çarşamba 14:54
 
Mardin-Midyat Bölünmüş Yolunda Temel Atıldı
Mardin'in gelişimine ivme kazandıracak yeni ulaştırma yatırımları kapsamında güvenli ve konforlu ulaşım için bölünmüş yol haline getirilecek Mardin-Midyat yolunun temeli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törenle atıldı.
politika Haberi
Mardin-Midyat Bölünmüş Yolunda Temel Atıldı

Tarım ile sanayi ürünlerinin ülke içinde ve sınır kapıları üzerinden dış pazarlara ulaşımı kolaylaştırılarak bölgedeki ekonomik hacmin büyümesine katkıda bulanacak Mardin-Midyat bölünmüş yolunun temel atma töreninde konuşan Bakan Karaismailoğlu, ülkenin dört bir köşesinde, daha güçlü bir geleceğe sahip olmak, gençlere iş sahaları açmak için projeleri milletin hizmetine sunulduğunu söyledi.
Son 19 yılda, yatırım değeri 1 Trilyon 96 Milyar lirayı aşan binlerce projeyi ülkenin ulaşım ve iletişim altyapısına kazandırıldığını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Turizm ve tarım başta olmak üzere, hedefimizdeki ‘bütünsel kalkınma’ faaliyetlerini destekleyecek ve ulaşımı daha güvenli kılacak Mardin-Midyat Yolu temel atma töreni vesilesiyle sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum. Tüm bu yatırımlarımızı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın destek ve vizyonu ile Bakanlığımızın bütün personelinin gece-gündüz demeden çalışmasıyla hayata geçirdik. somut projeler ile milletimizin hayatını mı kolaylaştırdık, insanımıza yeni iş ve aş alanları açtık Milletimiz, kimin çalışıp, kimin çalışmadığını 19 yıldır çok iyi biliyor. AK Parti hükümetleri döneminde yapılan binlerce yatırımdan, hayata geçirilen on binlerce projeden vereceğim bazı rakamlar ile ülkemizi nereden nereye getirdiğimizi, ekonomimizi nasıl güçlendirdiğimizi sizlere kısaca anlatmak istiyorum; 2003 yılı öncesinde; 6 bin 101 km uzunluğunda olan mevcut bölünmüş yol ağımızı,28 bin 219 kilometreye ulaştırdık. 19 yılda 4,5 katı aşan bir gelişme kaydettik. Bakanlığımızın, stratejik hedeflerinden olan yük ve insan taşımacılığını daha modern, daha konforlu ve daha güvenli bir hâle getirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. ülkemizi; dünyada 8’inci, Avrupa’da 6’ncı yüksek hızlı tren işletmecisi ülke konumuna getirdik. ” dedi.

Kızıltepe Çevre yolunda çalışmalar başlıyor
Kızıltepe Çevre yoluna da önümüzdeki günlerde başlayacağını müjdeleyen Bakan Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü;
“2003 yılından bu yana hiç hız kesmeden Mardin’in ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 4 milyar lira yatırım yaptık. 2003’te sadece 28 kilometre bölünmüş yolu olan Mardin’in bugün, toplamda 263 kilometrelik yolu bulunuyor. Şehrimizi, Şanlıurfa’ya, Diyarbakır’a, Şırnak’a ve Batman’a bölünmüş yollar ile bağladık. Böylece Mardin’in diğer iller ile olan ticaretine değer kattık, kalkınmasını hızlandırdık. Türkiye’mizin her ilinde olduğu gibi Mardin’in de ulaşım ve iletişim altyapısının gelişmesi için çok önemli yatırımları hayata geçirdik. Tarihi, stratejik ve jeopolitik öneme sahip olan Mardin’in ve halkının tarım, sanayi, ticaret ve turizm faaliyetlerinin gelişmesi için de güçlü ulaşım ağına sahip olması gerekiyor. Mardinlilerin sabırsızlıkla beklediği Ceylanpınar Kızıltepe yolunun temelini attık Şimdi de Mardin’in önemine ve gelişimine ivme kazandıracak yeni ulaştırma yatırımları kapsamında; mevcut hâliyle 17,7 kilometresi bölünmüş yol, 41,1 kilometrelik kesimi tek yol standardında hizmet veren Mardin-Midyat Yolu’nu tamamen bölünmüş yol hâline getirmek için çalışmalara başlıyoruz. Üzerinde 23 kavşak bulunan 58,8 kilometre uzunluğunda BSK kaplamalı yeni bir yol inşa edeceğiz. Mevcut yolun fiziksel ve geometrik standartlarını yükselterek, Mardin ile Midyat arasında çok daha güvenli ve konforlu bir ulaşım imkânı tesis edeceğiz. Kesintisiz ve daha hızlı bir trafik akışı sağlayacağız.  Projenin tamamlanmasıyla, zamandan 23,7 milyon TL, akaryakıttan 10 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 33,7 milyon TL tasarruf sağlayacağız. Araçların çevreye bıraktığı egzoz emisyonunu da 4 bin 13 ton azaltarak çevre kirliliğinin önlenmesine katkıda bulunacağız. Kızıltepe Çevre yoluna da önümüzdeki günlerde başlıyoruz. Artık Kızıltepe-Ceylanpınar yolu ve çevre yolu ile konforlu güvenli yollara sahip oluyor. Yapılan her yeni yol, akarsular gibidir. Geçtikleri yerlerin istihdamına, üretimine, ticaretine, kültürüne ve sanatına can katmaktadır.  Güvenli, hızlı ve kolay ulaşım; ticaretin, üretimin ve ihracatın en önemli bileşenidir. Çünkü doğru zamanda, doğru yerde, doğru miktarla bulunmak ticaretin altın kuralıdır. Mardin Midyat yolumuz, Kızıltepe Ceylanpınar yolumuz ve Kızıltepe çevre yolumuz ile ticari faaliyetleri artan bölgemizde üretilen tarım ve sanayi ürünlerinin ülke içerisinde ve sınır kapıları üzerinden dış pazarlara ulaşımını kolaylaştırarak bölgedeki ekonomik hacmin büyümesine önemli katkılar sağlayacağız. Mardin Midyat Yolu’nun başta Mardin olmak üzere Türkiye’mize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
“Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Mardin’imiz; kadim bir kültürü, köklü bir mirası günümüze taşıyan Mezopotamya’nın, önemli kavşak noktalarındandır.”  Diyen Vali Demirtaş, “Kentimize; tarihi, kültürü, turizmi ve ekonomisi için birbirine sıkı sıkıya bağlanan, Midyat’la birlikte Ömerli ve Yeşilli ilçelerimizi de bugün atacağımız temelle daha güvenli ve konforlu bir yola, bölünmüş karayoluna kavuşturuyoruz. Bu yol; Mardin’le Midyat’ı, Ömerli’yi ve Yeşilli’yi birbirine daha da yaklaştıracak, kent merkezi ile bu ilçelerimizin bağlarını daha da güçlendirecektir. İlimize gelen turistlerin, Midyat’ımızın turizm varlığına erişimini daha da kolaylaştıracak olan bu yol sayesinde, ilimizin ve ilçelerimizin lojistik faaliyetleri ve transit ticareti artacak, bu vesileyle de ekonomiye ciddi katkılar sağlayacaktır. Ulaştırma Bakanlığımızın verilerine göre, kentimizde 2003 öncesi 28 kilometre bölünmüş yol varken, 2003-2020 yılları arasında toplam 235 kilometre bölünmüş yol yapılarak bölünmüş yol uzunluğu 263 kilometreye çıkarılmıştır. Malumunuz yol, kalkınmanın göstergesidir. İlimiz genelinde yürütülen tüm yol çalışmaları tamamlandığında, Mardin’imiz bambaşka bir görünüm kazanıp, kalkınmada da önemli bir seviyeye ulaşacaktır.  Bildiğiniz üzere; yakın zamanda yaklaşık 62 km’lik Kızıltepe-Ceylanpınar Karayolu’nun, temel atma törenini gerçekleştirdik. Bugün de tarihi bir âna, Mardin-Midyat Karayolunun temel atma törenine hep birlikte şahit oluyoruz.  Bu çalışmalarımız tüm hızıyla devam ederken, gerçekleştirilmesi planlanan tüm bu ulaşım yatırımlarıyla Mardin’imiz turizm, ticaret, tarım ve sanayide yeni bir döneme geçecek, ülkemizin ve bölgemizin önemli bir çekim noktasına dönüşecektir. Bizler, “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın” düsturuyla, vatandaşlarımıza hizmet etmekten asla vazgeçmeyecek ve mesai mefhumu gözetmeden çalışmaya devam edeceğiz. İnşa ettiğimiz her yolu; medeniyetimizin, birliğimizin, beraberliğimizin ve kardeşliğimizin vesilesi kılacağız. Projelerimize sağladıkları desteklerden ötürü; başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Zat-ı Alinize, şükranlarımı arz ediyorum. Ayrıca, bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen Milletvekillerimize, Karayolları Genel Müdürümüze ve personellerine, Kaymakamlarımıza, Belediye Başkanlarımıza ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Törene,  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil KAraismailoğlu’nun yanı sıra Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Milletvekilleri Cengiz Demirkaya, Şeyhmus Dinçel, İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, İstanbul Milletvekili RümeysaKadak, AK Parti MKYK üyesi Orhan Miroğlu,Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve diğer ilgililer katıldı.
Konuşmaların ardından Mardin-Midyat Bölünmüş Yolunun temeli atıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mardin-Midyat, Bölünmüş, Yolunda, Temel, Atıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı