Mardin’de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu
Haber
20 Eylül 2021 - Pazartesi 15:15
 
Mardin’de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu
Sporcu Sevdet Baki, Mardin'de bisiklet sürmeyi bilmeyen 70 kadına bisiklet kullanmayı öğretti, ardından süslü kadınlar bisiklet turunu gerçekleştirdi.
Kültür- Sanat Haberi
Mardin’de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Mardin’in Derik İlçesinde “Derik Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübünü kuran ve başkanlığını yapan   Sevdet Baki gönüllü olarak  tek bir bisiklet ile 70' in  üzerinde bisiklet sürmeyi hiç bilmeyen 17  ve 48 yaş arası kadına zor şartlar altında bisiklet eğitimi verdiğini söyledi.

Diyarbakır İlinde bulunan iş yerinin pandemi nedeniyle kapanması üzerine Derik İlçesine gelen Sevdet Baki, Derik Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübünü kurdu. Ardından tek bisiklet ile yaşları 17-48 arasında değişen 70 kadına bisiklet kullanmayı öğretti.

 Deriğe gelerek tek bir bisiklet ile 70' in  üzerinde bisiklet sürmeyi hiç bilmeyen 17  ve 48 yaş arası kadına zor şartlar altında bisiklet eğitimi verdi.

Öğrencilerinden kopamadığını ifade eden Sevdet Baki “Derik İlçesinde kuruduğum Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübünün başkanlığını yapıyorum. İlçemde kadınlara ve kız çocuklarına bisiklet kullanmayı öğretmen ve doğa sporlarını yaygınlaştırmak hayalimdi. Kadın olarak  gözlemlediğim kadınların bisiklet ve doğa sporlarından uzak duruşunu  bir eksiklik olarak gördüm. Mardin genelinde yaygınlaştırmayı ve geleceğin şampiyon kadın bisikletçileri yetişmeyi hedefliyorum” dedi.

 

                        Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

 

19 Eylül’de, dünyanın bir çok yerinde ve Türkiye  genelinde eş zamanlı olarak  düzenlenen süslü kadınlar bisiklet turunu kendi kurduğu ekibiyle Mardin’de düzenleyerek bir ilke imza atan Sevdet Baki “ Kuruduğum ekibimle Mardin caddelerinde ve bisiklet turu attık Renkli görüntüler oluştu. Dünya’da ve Türkiye’de eş zamanlı düzenlenen süslü kadınlar bisiklet turunu Mardin’in tarihi caddesi üzerinde  başlatarak bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum.” Şeklinde konuştu.

 

Kulüp Başkanı Baki,Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Demirtaş ile önümüzdeki hafta görüşerek, yeni bir etkinlik yapmak istediğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mardin’de, Süslü, Kadınlar, Bisiklet, Turu,
Yorumlar
Haber Yazılımı