Kızıltepe’de Zergan Deresinin hali içler acısı
Haber
15 Ağustos 2021 - Pazar 14:48
 
Kızıltepe’de Zergan Deresinin hali içler acısı
Çöp yuvasına dönen Zergan Deresi’nin temizlenmemesine tepki gösteren halk, kötü kokuların son bulması için derenin temizlenmesini istedi.
Yaşam Haberi
Kızıltepe’de Zergan Deresinin hali içler acısı

Mardin’in Kızıltepe ilçe merkezinden geçen Zergan Deresi’nde biriken atıklar, çöp yığınını andırıyor. Halkın şikayetlerine rağmen derede hiçbir çalışma yürütülmedi, dere çöplerden temizlenmedi. Kızıltepe Belediyesi, derenin Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğunda olduğunu, karayolları ise sorumluluğun belediyede olduğunu gerekçe göstererek, sorumluluktan kaçtı.

DERE TEMİZLENMELİ

Derenin kenarında yaşayan Burhan Güzel, temizlik yapılmadığı için kötü kokulardan dolayı evde duramadıklarını, havaların sıcak olmasına rağmen pencerelerini açamadıklarını söyledi. Güzel, “6-7 aydır dere kenarında bulunan bir binada yaşıyorum. Yetkililer, ‘temizleyeceğiz’ diyor ama temizlenmiyor. Müracaat ettiğimiz belediye derenin temizliğinden karayolları, karayolları da belediye sorumlu diyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Derenin bir an önce temizlenmesini istiyoruz” dedi.

ÇÖZÜM ÜRETMEDİLER

Mahalleli Abdulgani Bilen, biriken suların tahliyesi için bir çalışmanın yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi. Bilen, “Dere konusunda yaşadığımız sorunlar için imza topladık. Çevre Şehircilik Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü’ne müracaat ettik ama bir sonuç elde edemedik. Hepsi bir birine sorumluluk yükledi. Belediye ve Su İşleri Müdürlüğü’ne de başvurduk. Onlarda bir çözüm üretmediler” diye konuştu.

KOKU VE KİRLİLİK

Kirlilik nedeniyle Cumhuriyet Mahallesi’nin yanı sıra Tepebaşı ve Atatürk mahallelerinin de olumsuz etkilendiğini dile getiren Bilen, “Kızıltepe halkı bu koku ve kirliğe layık değil” diyerek tepki gösterdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kızıltepe’de, Zergan, Deresinin, hali, içler, acısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı