HDP’ye saldırı Mardin’de protesto edildi
Haber
17 Haziran 2021 - Perşembe 19:21
 
HDP’ye saldırı Mardin’de protesto edildi
Mardin Emek ve Demokrasi Güçleri, İzmir’de HDP binasına gerçekleştirilen saldırı ile Deniz Poyraz’ın katledilmesini kınadı.
gündem Haberi
HDP’ye saldırı Mardin’de protesto edildi

Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Mardin Şubeler Platformu binası önünde toplanan kitle, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Deniz Poyraz ölümsüzdür” sloganları attı. Platform adına açıklamayı yapan Derya Akyol,  “HDP’yi, HDP’lileri ve kadınları hedef alan ırkçı, faşist saldırganlığa karşı birlik olmaya ve bir arada kardeşçe yaşamı savunmaya çağırıyoruz” dedi.

Açıklamanın tam metni şu şekilde; "Bugün burada Izmir HDP binasin bir faşist tarafından alege verilmesini ve Deniz Poyraz arkadaşımızın katledilmesini protesto etmek amacıyla toplandık. İktidarlar olmadan söylem olmaz. Yani söylemi üretenler güç sahipleridir. Bunlar aygıtlar aracıgiyla yaygınlaştırmaktadırlar.

Bu ırkçı saldınının nedeni iktidarın faillerine cesaret veren ve farklı düşünen kesimleri ötekileştiren dili ve tüm topluma egemen kılmaya çalıştığı düşmanlık ikliminin olduğunu biliyoruz. Yaşamak ve yaşatmak yerine savaşı kutsayan söylemlerin bu canileri
harekete geçirdiği çok açıktır. Milyonlarca oya sahip legal bir parti olan HDP son dönemlerde düşmanlaştırılmaya, terörize edilmeye çalışılmaktadır. Kitle iletişim aracılığıyla topluma ektikleri kin ve nefret tohumlar bugün Izmir HDP il binasında, “88 Kadın Katledildi” pankartının arkasında bir partili kadın arkadaşımızın katledilmesine sebep olmuştur. Eril zihniyetin faşist pratiklerine rağmen, biz emek ve demokrasi
güçleri olarak, yaşamak ve yaşatmak için iktidan toplumu kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı düşmanlaştırıcı dilinden vazgeçmeye çağırıyoruz.

Faşizmi iliklerimize kadar hissettiğimiz böyle bir dönemde, tüm provokasyonlara ve saldırılara karşı direnmek gerektiğinin farkındayız. Biz emek ve demokrasi güçleri olarak birilerinin menfaati uğruna toplumun baskı altına alınmasına, terörize edilmesine izin vermeyeceğiz. Bu şiarla herkesi toplumsal barış için yan yana durmaya, HDP’yi
HDP’lileri ve kadınları hedef alan bu ırkçı-faşist saldırganlığa karşı birlik olmaya ve bir arada kardeşçe yaşamı savunmaya çağırıyoruz. Toplumu oluşturan tüm irkların cinsel kimliklerin, inançların eşit özgür ve barış içinde yaşayacağı bir dünya için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: HDP’ye, saldırı, Mardin’de, protesto, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı