Gübre ve zirai ilaç satışları geçici olarak durdu
Haber
23 Kasım 2021 - Salı 18:05
 
Gübre ve zirai ilaç satışları geçici olarak durdu
Döviz kurlarında yaşanan ani yükselişin ardından, ham maddesinin önemli bir kısmı ithal olan gübre ve zirai ilaç şirketleri bayilere fiyat veremiyor, satışları geçici olarak durdu.
ekonomi Haberi
Gübre ve zirai ilaç satışları geçici olarak durdu

Kurdaki sert yükseliş bir yandan tarımsal girdi fiyatlarını hızla artırırken, öte yandan satışları da durma noktasına getirdi.

Kimyasal gübre ve zirai ilaç şirketleri, Türkiye'nin farklı bölgelerindeki bayilerine "satışlarımız geçici olarak durdurulmuştur" şeklinde genel duyuru ilanı göndermeye başladı.

Bayilere giden çiftçiler de gübre ve zirai ilaç almak isterse benzer yanıtlarla karşılaşıyor.

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın haberine göre, isminin açıklanmasını istemeyen bazı gübre ve zirai ilaç şirketlerinin yöneticileri, satışların durdurulmasına gerekçe olarak, "Kurdaki yukarı yönlü sert yükselişler ham madde fiyatlarımızı da yukarı çekiyor. Artık fiyat belirleyemiyoruz. Sattığımız ürünün yerine mal koymakta zorlanıyoruz. Ham maddeye erişim sıkıntıları yaşıyoruz. O yüzden geçici süre satışları durdurmak zorunda kalıyoruz" diyorlar.

Öte yandan benzer bir durum mısır ve arpa piyasalarında da geçerli. Tüccarlar, fiyatların gidişatını kestiremediği için ellerindeki malları satmak istemiyor. Artık vadeli satışlar söz konusu olmazken, ürün satanların da peşin satış yaptığı belirtiliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gübre, ve, zirai, ilaç, satışları, geçici, olarak, durdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı