BİM tarihi Mardin’in tabela standardını çiğnedi
Haber
22 Kasım 2021 - Pazartesi 16:49
 
BİM tarihi Mardin’in tabela standardını çiğnedi
Tarihi Mardin’de açılan BİM Marketler zincirinin yeni şubesi standart tabela uygulamasının dışına çıkarak, caddeye taşan ışıklı tabela astı. Esnaflar standart tabela uygulaması uyarısı yaptı.
gündem Haberi
BİM tarihi Mardin’in tabela standardını çiğnedi

Tarihi Mardin’in Birinci Caddesi’nde önceki gün BİM Marketler Zinciri tarafından yeni bir market açıldı. “BİM Mini” ismi ile Tarihi Mardin’de açılan ilk büyük market zincirinin şubesi olurken, sokaklara “Müjde… BİM Geldi” yazılı pankartlar da asıldı. “BİM Mini” yazılı standart tabela asan market, Tarihi Mardin’deki standart tabela uygulamasını çiğneyen bir başka tabela da astı. Asılan ışıklı tabela işletmenin sınırlarının dışına taşarken, Tarihi Mardin’de standart tabela uygulayan esnafın da tepkisini topladı. 

Yıllardan bu yana dükkanların üstüne kahverengi ahşap zemine dükkan ismi yazılarak uygulanan standart tabela uygulamasının dışına çıkılmasının yanlış olduğunu belirten esnaflar, Tarihi Mardin gibi koruma altında olan bir bölgede standardın dışına çıkılmasının cezası olduğunu da belirti. Esnaflar, son yıllarda standart tabela uygulamasının dışına çıkan işletmelerin çoğaldığını ancak uyarılar sonrası düzeltildiğini belirtti. Esnaflar, “Standart tabela uygulaması tarihi Mardin için en doğru olanı. Bunun dışına çıkılmaması gerekiyor. Bugün BİM buraya geldi. Küçük esnafı etkileyecek muhtemelen ama herkes kendi rızkını yer. Biz bu anlayış ile esnaflık ahlakının sürdürülmesi gerektiğine inanıyoruz. Ama BİM de standart tabela uygulamasına uymalı ve derhal o fazladan koyduğu tabelayı kaldırmalı. Aksi halde standart tabela dışına çıkmak bir uygulama halini alır ve herkes yapmaya başlar. O zaman da Tarihi Mardin’de ne siluet kalır ne de fotoğraf çekilecek alan. Bunun hemen önüne geçilmesi için belediye ise belediye, valilik ise valilik gerekli adımları atmalı” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİM, tarihi, Mardin’in, tabela, standardını, çiğnedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı