Bel ve Boyun Fıtığından korunmanın yolları
Haber
25 Haziran 2021 - Cuma 11:13
 
Bel ve Boyun Fıtığından korunmanın yolları
Mardin Park Hastanesi Fizyoterapisti Nuran Akdağ, Bel ve Boyun Fıtığı konusunda yapılması gerekenleri konuştuk.
sağlık Haberi
Bel ve Boyun Fıtığından korunmanın yolları

Nuran hocam öncelikle bizi ağırladığınız için teşekkür ederim. Bize kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Nuran Akdağ: merhabalar Hoşgeldiniz ben teşekkür ederim.Tarsus doğumluyum Hacetepe üniversitesi fizyoterapi rehabilitasyon bölümü mezunuyum şu anda sanko üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum tez aşamasındayım. 
Bel ve boyun hastalığı bize bel ve boyun fıtığı hakkında bize bilgi verirmisiniz? bel ve boyun fıtığı nedir?
Nuran Akdağ: bel boyun fıtığı omurgalar arasında küçük diskler,yastıkçılar bulunur jel kıvamında bunların fıtıklaşması olduğu yerden taşması bel fıtığı dediğimiz ya da boyun fıtığı dediğimiz olaydır.


Bel ve boyun fıtığı neden oluşuyor?
Nuran Akdağ: yaşlandıkça disk dejenerasyona uğrar yaş itibariyle olabilir bir travma olabilir, düşme, yada trafik kazası, çarpma vs. bunlar sonucu gerçekleşebilir. Yada ağır kaldırma, ağır işlerde çalışma, aşırı sedanter (hareketsiz) yaşam sonucu kaslar zayıflar ve ağır kaldırma,ani hareketlerde omurgada olan zorlanma sonucu fıtık oluşabilir.


Dengesiz hareketler?
Nuran Akdağ: evet dengesiz sert hızlı hareketler ama bunlar genelde dediğim gibi asıl sebebi  hareketsiz yaşam, egzersiz, spor alışkanlığı olmadığı için kasların zayıflaması sonucu oluşur.


Bel ve boyun ağrısı ve bel fıtığı için tedavi yaklaşımı nasıl olmalı sizce?
Nuran Akdağ: bel ve boyun fıtığında iyi bir fizik muayene sonrası hastanın sıkıntıları belirlenip tedavi yöntemine karar verilir. Bel ve boyun fıtığı problemlerine eşlik eden başka durumlar olabilir.bunlar sakroiliak eklem disfonksiyonu,piriformis sendromu,spondilolistezis (bel kayması),spinal stenoz (kanal daralması).bu gibi durumlarda muayene ve görüntüleme yöntemleri sonucunda doktor tanıyı koyar ve ona yönelik tedavi programı oluşturulur.


Bel ve boyun fıtığının tanısı nasıl konuluyor kısaca korunma yolları nelerdir?
Nuran Akdağ: radyolojik görüntüleme yöntemleri, MR bunlardan biri bunlar harici bizim için en önemlisi dediğim gibi ayırt edici tanıda fizik muayene çok önemli 


Bel ve boyun fıtığı bel ağrısı için tedavi yöntemleri nelerdir?

Nuran Akdağ: fizik tedavi yöntemleri kendi içinde birçok yöntem barındırıyor. Elektroterapi yöntemleri uygulanır,osteopatik tedavi yöntemleri,manuel terapi,kuru iğneleme,graston tekniği,kinesiotape bantlama yöntemleri gibi sayamayacağım birçok yöntem kullanılabilir ve en önemlisi egzersizdir.uzman doktor tarafından problem belirlenip en uygun tedavi  yöntemine karar verilir.

Bel ve boyun fıtıklarında ağrı kesici kullanmak ne kadar etkilidir?
Nuran Akdağ: ağrı kesici,kas gevşetici,antiinflamatuar ilaçlar tedaviye eşlik eder.ancak ağrı vücudumuzu koruma amaçlı ortaya çıkan bir durumdur.vücudun bir yerinde bir problem var ve vücut orada ağrı oluşturarak dikkatimizi oraya çeker.vücudumuzu genelde çok yanlış kullanıp yıpratırız bu durumda vücut ağrı oluşturarak bize vücudumuzu doğru kullanmamız gerektiğini bize hatırlatır.dolayısıyla oluşan her ağrıda uzman hekime başvurmadan ağrı kesici alıp ağrıyı kesmek daha büyük problemlere,bir fıtığımız varsa ilerlemesine sebep olabilir.o nedenle kesinlikle ağrıyı bastırmak yerine uzman hekime başvurup tedavisini geciktirmeden yapmak gerekir.


Hastalığın kalıtsal olduğunu düşünüyor musunuz?
Nuran Akdağ: kalıtsal bir yatkınlık olabilir,ancak anne babadan çocuklara aktarılan bir hastalık değildir.ailenin omurga yapısı benzerlik gösterebildiğinden aile bireyleri arasında görülebilir ancak dediğim gibi bel fıtığı ve boyun fıtığı sebeplerinden biri yoksa görülmeyebilir.


Çok sert ağrısı olan hasta için sert yatakta veya sert bir yerde yatmanın iyi olduğu söyleniliyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz hani kanıtlanmış herhangi bir etkinliği varmı?
Nuran Akdağ: orta sertlikte yatak öneriyoruz genelde vücudun fleksiyon pozisyonunda olacağı çok yumuşak yataklar önermiyoruz.
Hasta olan kişileri ne aşamada ameliyata yönlendiriyorsunuz hangi ağırlıkta?
Nuran Akdağ: uzman doktorun muayenesi sonucu buna karar verilir.fıtığın aşamaları vardır bulging, protrüzyon,daha ileri aşama olan ekstrüzyon ve sekestiredisk diye sınıflandırırız.en önemli kriter aslında kas güçsüzlüğü ileri aşamadaysa genelde cerrahiye yönlendirilir.


Fizik tedavisinin etkisi kalıcı mı? yoksa belirli bir süre sonra geçiyor mu bu etki?
Nuran Akdağ: hasta ağrıya yönelik elektro terapi ajanlarına gelip egzersizlerini yapmıyorsakalıcı bir çözüm olmaz.hasta vücudunu doğru kullanmayı günlük yaşam aktivitelerine adapte etmeli,egzersizlerini muhakkak yapmalıdır.aksi taktirde tekrarlama hatta fıtığın ilerleme riski yüksektir.


Ameliyat geçirmiş biri için ya da fizik tedavi görmüş birisi için iyileşme süreci nasıl oluyor, ne kadar olmalı sizce?
Nuran Akdağ:  fizik tedaviye genelde biz 15 gün ile başlıyoruz eğer hastada iyileşme sağlanırsa 15 gün sonra taburcu ediyoruz,bu klasik fizik tedavi prosedürüdür. Ancak problemlere yönelik ekstra başka tedaviler eklenirse hastaya göre bu durum değişir.


Son olarak tavsiye etmek istediğiniz bir şey varmı?
Nuran Akdağ: Kişiler eğer bu problemlerden kaçınmak istiyorsa sedanter yaşamdan uzak durmalı.zamanının çoğunu maalesef insanlar artık TV ya da bilgisayar karşısında geçiriyor,bu durum bile başlı başına fıtığa neden olabilir.benim tavsiyem mümkün olduğunca hareketsiz geçirdiğimiz süreyi azaltmak ve hayatımıza hareket katmaktır.masa başında çalışan kişiler de her saat başı masa başında önlem amaçlı yapabilecekleri egzersizlerini yapmalı,yürüyüş yapmalı aktif olmalıdır.egzersiz sadece hastalık oluştuğunda değil önlem amaçlı hastalık oluşmadan koruyucu fizyoterapi kapsamında yapılmalıdır.


Sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ediyorum.
Nuran Akdağ: Rica ederim inşallah faydalı olmuştur.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bel, ve, Boyun, Fıtığından, korunmanın, yolları,
Yorumlar
Haber Yazılımı