Koronavirüse karşı 9 güçlü savaşçı!

81 ilin girişinde özel araçlarıyla seyahat edenlerin ateşleri ölçülecek

Corona'dan Ölü sayısı 108, vaka sayısı 7 bin 402

Mardinliler tedbir kurallarına uyarak dışarı çıkmıyor

18 suçtan 39 yıl 5 ay hapis cezası olan şahıs yakalandı

Rusya, Koronavirüs'e karşı ilaç geliştirdiğini iddia etti

İller arası otobüs seferleri Valilik iznine bağlı

Kızıltepe'de ofisi kahvehaneye çevirdiler, 28 bin TL ceza yediler

Kredi kartı faiz oranları düşürüldü

Hava ulaşımında virüs önlemi

 • BIST 100

  88.125%-3,72
 • DOLAR

  6,4520% 0,88
 • EURO

  7,2041% 2,04
 • GRAM ALTIN

  336,61% 0,33
 • ÇEYREK ALTIN

  555,4065% 0,33

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Habur’a çıkarma yaptı

UND Yötetim Kurulu Üyesi ve Bölge sorumlusu, Mehmet Tahir Aydoğan “  Habur sınır kapısında ihracatın durdurulması, bölge sanayicilerini ve ihracatı olumsuz yönde etkleyecektir” 

 Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve  Bölge Sorumlusu Aydoğan ,  Uluslar arası taşımacılığın  Irak ile yapılan  taşıma sonucunda,  ilk vakanın İran’dan Irak bölgesine geçtiğini;  Irak’taki taşımacılığın giriş ve çıkışların durdurulması üzerine, UND’nin  Şırnak, Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep Valileri ile Silopi Kaymakamı ,Habur Bölge Müdürü, Habur Gümrük Müdürü ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

        UND Yönetim Kurulu Üyesi ve  Bölge Sorumlusu Mehmet Tahir Aydoğan,  İpek yolunun durdurulması Habur’un araç geçişine kapatılmasının, bölge sanayicilerini, taşıma sektörünü ve dolayısıyla ihracatı olumsuz etkileyerek, ülkenin ekonomisine zarar vereceğini belirterek “IRAK bölgesine yapılan taşımacılığın durdurulması bölgeyi çok kötü etkileyecekti. Daha önce de buna benzer araç geçişini durdurma olaylarını yaşadık ve deneyimler kazandık.  30 yıldan beri sektörün içindeyim ve 3 başkanla görev yaptım. Habur hem sanayiciler hem taşımacılık sektörü için can damarıdır. Araç giriş çıkışlarına kapatılması sanayiciyi ve taşımacılığı ve bölge ekonomisini zor duruma sokacaktır. Bunun için tüm imkanlarımızı seferber ederek, paydaşlarımızla Habur sınır kapısının işlerliğinin devam etmesi için mücadele verdik” dedi.

    UND  adına, Mardin’den temin ettikleri  maske, eldiven ve dezenfektan Habur’daki şoförlere gönderdiklerini ifade eden Aydoğan “ Habur Bölge Müdürümüz, ,Habur  Mülki İdare Amirimiz ile yaptığımız toplantıda, römork değişip taşımalara devam ettirme yönünde  karar alındı.
    İlk gün 20 araç ile başlandı, ikinci güm araç sayısı 280 ulaştı. ilk iki günden sonra 15 gün boyunca ortalama 500 araca yakın sayıya ulaşıldı. .En son yapılan toplantıda  Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda,  Şırnak valimizin bünyesinde bölgedeki sivil  toplum kuruluşlarının katılımı ile gerçekleştirilen  toplantıda alınan kararda, UND,  gerek maddi gerek manevi  en büyük sorumluluğu  alarak   10 tane araç 20 tane şoförden oluşan bir ekip ile karşıdan karşıya taşımayı gerçekleştirdi. Elimize geçen son verilere göre  22.03.2020 günü saat 08.00’dan 23.03.2020 saat 08.00 kadar sahamızda işlem gören büyük araç sayısı Giriş:726  Çıkış:962  oldu. 30’a yakın personelimiz ve Habur’daki temsilcimiz  bölgedeki sanayici ve taşımacılar için  gece gündüz Habur sınır kapısında çalışıyor. Bu süreci en az hasarla atlatmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştur.
 
        Aydoğan, toplantıya katılarak sürece destek veren,   UND Genel Başkanı  Çetin Nuhoğlu, Ticaret Ve Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, İl Sağlık Müdürü İsmail Başıbüyük, İç İşler Bakanlığından Mehmet Yüzer, Gümrük Müdürü İbrahim Halil, İhracatlar Birliği Başkan yardımcısı Süleyman Çağlar,  Mardin Organize Başkanı Nasır Duyan, Güneydoğu İhracatlar Başkanı Mahsum Altınkaya,  bölge  ve Mardin milletvekillerine. teşekkür etti.