Haber Detayı
19 Ocak 2021 - Salı 15:00
 
NASA’dan Türkiye için şiddetli kuraklık uyarısı
NASA’nın yayınladığı haritaya göre şiddetli kuraklığın yaşandığı Türkiye’de, yağış 1981-2010 yıllarına göre yüze 48 daha az.
Yaşam Haberi
NASA’dan Türkiye için şiddetli kuraklık uyarısı

NASA Ulusal Kuraklık Azaltma Merkezi, Yerçekimi Kurtarma ve İklim Deneyi İzleme (GRACE-FO) uydu ölçümleriyle, Türkiye’nin kuraklık haritalarını yayımladı. Yağışların mevsim ortalamasının altında olduğuna dikkat çekilen haritalarla, Türkiye’nin çoğu bölgesinin şiddetli kuraklık yaşadığı vurgulandı.
 
DHA’da yer alan habere göre, NASA Ulusal Kuraklık Azaltma Merkezi, 11 Ocak 2021 günü GRACE-FO uyduları tarafından kaydedilen, Türkiye’nin yer altı suyu ve toprak nemi ölçümlerine ilişkin iki harita yayımladı. NASA’nın yayımladığı iki haritada şiddetli kuraklık tehlikesine işaret edildi.

İstanbul için uyarı

NASA’dan yapılan açıklamada, 2021 başladığında, Türkiye’nin çoğu bölgesinde şiddetli kuraklık yaşandığı vurgulandı. Ülkenin en kalabalık şehri olan İstanbul civarındaki çok sayıda rezervuarın, 15 yılın en düşük su depolama seviyelerine ulaştığı, koşullar böyle devam ederse mahsul üretiminin tehdit altında olabileceği uyarısı yapıldı.

Her ilde ortalamanın altında yağış

2019’da da yaz ve sonbahar aylarının çoğunlukla yağmurdan mahrum kaldığı, rezervuarlardaki su seviyelerinin azaldığı belirtilen açıklamada, 2020’nin ikinci yarısında ise oldukça az yağışla son beş yılın en kurak aylarının yaşandığı kaydedildi. Temmuz 2020’den bu yana, Türkiye’deki hemen hemen tüm illerin neredeyse her ay ortalamanın altında yağış aldığı belirtilerek, ekimden aralık ayına kadar, ülke genelinde yağışların, 1981-2010 ortalamasından yüzde 48 daha düşük olduğu vurgulandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: NASA’dan, Türkiye, için, şiddetli, kuraklık, uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı